Shema Fly Full Specifications in Bangladesh
The Shema Fly specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Bangladesh.
Complete technical specifications of the Shema Fly — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
—
Engine
—
Mileage
250 hp
Power
52 kg
Weight
8.4/10
Rating
20 Nm
Torque
| Engine Type | N/A (Electric) |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | Shema E-Vehicle |
| Model | Shema Fly |
| Bike Name | Fly |
| Model Year | 2023 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | India |
| Status | Discontinued |
| Colors Available | Multiple (India) |
| Battery Type | Li-ion |
| Seat Type | Single |
| Frame Type | Reinforced Tubular |
| Maximum Power | 250 W |
| Maximum Torque | 20 Nm |
| Starting System | Push Button Start |
| Motor Power | 250 W |
| Load Capacity | 150 kg |
| Battery Capacity | 19 Ah |
| Range | 75 km/charge |
| Top Speed | 25 km/hr |
| Overall Length | 1800 mm |
| Overall Width | 650 mm |
| Overall Height | 780 mm |
| Wheelbase | 1300 mm |
| Ground Clearance | 250 mm |
| Kerb Weight | 51.45 kg |
| Front Brake Type | Drum |
| Rear Brake Type | Drum |
| ABS Type | N/A (Not specified) |
| Climbing Ability | 10 Degrees |
| Front Tyre Size | 3.00 - 16 |
| Rear Tyre Size | 3.00 - 16 |
| Front Wheel Size | 406.4 mm |
| Rear Wheel Size | 406.4 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Voltage | 48 V |
| Battery Warranty | 1 Year |
| Charging Time | 4-5 Hr |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Trip Meter | Digital |
| Pillion Footrest | Yes |
| Under Seat Storage | 18 L |
The Shema Fly specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Bangladesh.