Herald Royal Full Specifications in Bangladesh
The Herald Royal specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Bangladesh.
Complete technical specifications of the Herald Royal — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
—
Engine
—
Mileage
3 hp
Power
70 kg
Weight
8.5/10
Rating
—
Torque
| Brand | Herald |
| Model | Herald Royal |
| Bike Name | Herald Royal |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Status | Available |
| Seat Type | Single |
| Peak Power | 3 kW |
| Motor Power | 2 kW |
| Load Capacity | 200 kg |
| Top Speed | 70 km/Hr |
| Seat Height | 800 mm |
| Kerb Weight | 70 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Anti-Theft System | Yes |
| Central Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Hydraulic |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Tubeless |
| Motor Life | 3 Year Warranty |
| Battery Warranty | 1.3 Years |
| Charging Time | 3-4 Hr |
| Speedometer Type | Digital |
| Pillion Footrest | Yes |
| Under Seat Storage | Yes |
The Herald Royal specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Bangladesh.