Exploit R15 Full Specifications in Virgin Islands (British)
The Exploit R15 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Virgin Islands (British).
Complete technical specifications of the Exploit R15 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
9999 hp
Power
7232.0
Battery
—
Range
142 kg
Weight
8.7/10
Rating
360 min
Charge
| Engine Type | Single-cylinder, 4-stroke, SOHC |
| Transmission Type | 6-speed manual |
| Clutch Type | Wet, multi-plate |
| Drive Type | Chain |
| Brand | Exploit |
| Model | R15 |
| Bike Name | Exploit R15 |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Sportbike |
| Assembly Location | Bangladesh |
| Colors Available | Blue, Black, Red, Grey |
| Battery Type | Lead-acid |
| Seat Type | Split seat |
| Frame Type | Info not available |
| Displacement (cc) | 155 |
| Maximum Power | 18.6 PS @ 10,000 rpm |
| Maximum Torque | 14.1 Nm @ 8,500 rpm |
| Number of Cylinders | 1 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore | 58 mm |
| Stroke | 58.7 mm |
| Bore x Stroke | 58 x 58.7 mm |
| Compression Ratio | 10.4:1 |
| Cooling System | Liquid-cooled |
| Fuel Supply System | Fuel Injection |
| Ignition System | TCI |
| Engine Oil Grade | SAE 10W-30 |
| Starting System | Electric & Kick Start |
| Motor Power | 2000W (72V Motor) |
| Emission Standard | Zero Emission |
| Fuel Tank Capacity | 12 L |
| Battery Capacity | 7232.0 |
| Overall Length | 1,990 mm |
| Overall Width | 725 mm |
| Overall Height | 1,135 mm |
| Wheelbase | 1,325 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Seat Height | 815 mm |
| Kerb Weight | 142 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Front Brake Size | 276 mm |
| Rear Brake Size | 220 mm |
| ABS Type | Single-channel ABS |
| Anti-Theft System | No |
| Front Suspension Type | Telescopic fork |
| Rear Suspension Type | Monoshock |
| Front Suspension Travel | 130 mm |
| Rear Suspension Travel | 125 mm |
| Adjustable Controls | No |
| Front Tyre Size | 100/80-17 |
| Rear Tyre Size | 140/70-17 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Warranty | Info not available |
| Battery Health Check | Info not available |
| Charging Time | 6-8 hours |
| Headlight Type | Info not available |
| Display Type | LCD Display |
| Speedometer Type | Digital LCD |
| Mobile Connectivity | No |
| Bluetooth Features | No |
The Exploit R15 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Virgin Islands (British).