Cyborg Bob-e Full Specifications in Virgin Islands (British)
The Cyborg Bob-e specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Virgin Islands (British).
Complete technical specifications of the Cyborg Bob-e — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
9 hp
Power
2880 Wh
Battery
110 km
Range
115 kg
Weight
7.8/10
Rating
240 min
Charge
| Engine Type | BLDC Hub Motor |
| Transmission Type | Automatic |
| Brand | Cyborg |
| Model | Bob-e |
| Bike Name | Cyborg Bob-e |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Motorcycle |
| Country of Origin | India |
| Assembly Location | India |
| Status | Available |
| Colors Available | Black, Red |
| Battery Type | Lithium-ion (Swappable) |
| Charger Type | 15 Amp Home Fast Charger |
| Seat Type | Single |
| Frame Type | Trellis Frame |
| Peak Power | 8.5 kW |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting System | Push Button Start |
| Motor Power | 8.5 kW |
| Battery Power | 2.88 kWh |
| Load Capacity | 150 |
| Battery Capacity | 2.88 kWh |
| Range | 110 km/charge |
| Range Per Charge (Eco) | 110 km |
| Top Speed | 85 kmph |
| Acceleration (0-60) | 6 sec |
| Overall Length | 1800 mm |
| Overall Width | 780 mm |
| Overall Height | 970 mm |
| Wheelbase | 1240 mm |
| Ground Clearance | 260 mm |
| Kerb Weight | 80 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| ABS Type | CBS (Combined Braking System) |
| Regenerative Braking | Yes |
| Anti-Theft System | Yes |
| Front Suspension Type | Telescopic front fork |
| Rear Suspension Type | Fully-adjustable monoshock |
| Climbing Ability | 15 degrees |
| Front Tyre Size | 120/70-12 |
| Rear Tyre Size | 120/70-12 |
| Front Wheel Size | 304.8 mm |
| Rear Wheel Size | 304.8 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Motor Placement | Hub Drive |
| Battery Voltage | 72 V |
| Battery Warranty | 5 years |
| Battery Management System | Yes |
| Charging Time | 4-5 Hours |
| Fast Charging | Yes |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
The Cyborg Bob-e specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Virgin Islands (British).