Zero DSRX Full Specifications in Uruguay
The Zero DSRX specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Uruguay.
Complete technical specifications of the Zero DSRX — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
134 hp
Power
17300 Wh
Battery
150 km
Range
1 kg
Weight
8.7/10
Rating
540 min
Charge
| Engine Type | Permanent Magnet AC |
| Controller Type | 600A, Custom Programmable |
| Transmission Type | Single Speed |
| Drive Type | Chain |
| Brand | Zero |
| Model | DSRX |
| Bike Name | Zero DSRX |
| Model Year | 2023 |
| Category/Type | Dual-Sport |
| Country of Origin | USA |
| Assembly Location | USA |
| Status | Available |
| Colors Available | Stealth, Matte Black |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charger Type | AC Charging |
| Seat Type | Standard |
| Handle Type | Aluminum Alloy |
| Frame Type | Aluminum |
| Swingarm Type | Aluminum |
| Motor Power | 100 hp |
| Emission Standard | Zero Emissions |
| Battery Power | 17.3 kWh |
| Battery Capacity | 17.3 kWh |
| Range | 180 miles |
| Range Per Charge (Eco) | 200 miles |
| Range Per Charge (Normal) | 150 miles |
| Range Per Charge (Sport) | 100 miles |
| Top Speed | 112 mph |
| Acceleration (0-60) | 3.3 sec |
| Wheelbase | 152560 |
| Ground Clearance | 2469 |
| Seat Height | 82832 |
| Kerb Weight | 0.5 |
| ABS Type | Bosch Motorcycle Stability Control (MSC) with offroad mode |
| Brake Pad Life | Long-life |
| Regenerative Braking | Yes |
| Front Suspension Type | Upside-Down Fork |
| Rear Suspension Type | Linkage |
| Front Suspension Travel | 190 mm |
| Rear Suspension Travel | 200 mm |
| Front Tyre Size | 90/90-21 |
| Rear Tyre Size | 150/70-18 |
| Front Wheel Size | 21 in |
| Rear Wheel Size | 18 in |
| Wheel Material | Aluminum |
| Motor Efficiency | 94% |
| Motor Life | 100,000 miles |
| Battery Life | 8 years |
| Battery Warranty | 5 years |
| Battery Removable | No |
| Charging Time | 9 hours |
| Charging Input | 220V |
| Fast Charging | Yes |
| USB Charging | Yes |
| Display Type | LCD |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Trip Meter | Yes |
The Zero DSRX specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Uruguay.