Exploit 302 Full Specifications in Uganda
The Exploit 302 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Uganda.
Complete technical specifications of the Exploit 302 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
1 hp
Power
20Ah
Battery
45 km
Range
80 kg
Weight
8.2/10
Rating
360 min
Charge
| Engine Type | Brushless Electric Motor |
| Transmission Type | Automatic |
| Clutch Type | Automatic Clutch |
| Brand | Exploit |
| Model | 302 |
| Bike Name | Exploit 302 |
| Model Year | 2022 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | China |
| Status | Available |
| Battery Type | Lead-acid |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Conventional |
| Motor Power | 500W |
| Load Capacity | 170 |
| Battery Capacity | 20Ah |
| Range | 45 km |
| Top Speed | 45 kmph |
| Overall Length | 1680 mm |
| Overall Width | 580 mm |
| Overall Height | 1020 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Kerb Weight | 80 kg |
| Front Brake Type | Drum Brake |
| Rear Brake Type | Drum Brake |
| ABS Type | No |
| Front Suspension Type | Telescopic |
| Rear Suspension Type | Twin Shocks |
| Climbing Ability | Approx. 9º |
| Front Tyre Size | 3.50-10 |
| Rear Tyre Size | 3.50-10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Voltage | 48V |
| Charging Time | 6-8 hours |
| Charging Input | 110V / 220V |
| Display Type | LCD |
| Pillion Footrest | Yes |
The Exploit 302 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Uganda.