Runner Dominator Full Specifications in Turkmenistan
The Runner Dominator specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Turkmenistan.
Complete technical specifications of the Runner Dominator — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
250cc
Engine
45.0 km/l
Mileage
22 hp
Power
—
Weight
7.5/10
Rating
20 Nm
Torque
| Engine Type | 4-stroke, Air-cooled with Balance shaft |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Wet Multiple-disc |
| Drive Type | Chain |
| Brand | Runner |
| Model | Dominator |
| Bike Name | Runner Dominator |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Sports |
| Country of Origin | Bangladesh |
| Assembly Location | Bangladesh |
| Status | Not Available |
| Battery Type | Lead Acid |
| Seat Type | Split-Seat |
| Handle Type | Standard |
| Displacement (cc) | 250 |
| Maximum Power | 22.12 Bhp @ 8500 RPM |
| Maximum Torque | 20 NM @ 7500 RPM |
| Number of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Supply System | Fuel Injection |
| Ignition System | Kick Start |
| Engine Layout | Single Cylinder |
| Starting System | Electric |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Emission Standard | Euro 2 |
| Power Mode Indicator | No |
| Fuel Tank Capacity | 13 L |
| Average Mileage | 45 Kmpl (Claimed) |
| Mileage City | 20 KM |
| Mileage Highway | 25 KM |
| Battery Capacity | 125.0 |
| Range Indicator | No |
| Low Fuel Warning | No |
| Top Speed | 150 KMPH |
| Quick Shifter | No |
| Launch Control | No |
| Traction Control | No |
| Number of Gears | 6 |
| Gear Pattern | 4-Speed Manual |
| Gear Ratios | 4-speed |
| Primary Drive | Chain |
| Final Drive | Chain |
| Drive Chain/Belt Type | Chain |
| Chain/Belt Life | 15000 |
| Battery Weight | 2 kg |
| Front Brake Type | Single Disc |
| Rear Brake Type | Disc Brake |
| Front Brake Size | 275 mm |
| Rear Brake Size | 240 mm |
| ABS Type | No |
| Anti-Theft System | No |
| Central Lock | No |
| Remote Lock | No |
| Handle Lock | Yes |
| Steering Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Telescopic Forks |
| Rear Suspension Type | Monoshock |
| Adjustable Controls | No |
| Front Tyre Size | 110/70-17 |
| Rear Tyre Size | 140/70-17 |
| Front Wheel Size | 17 |
| Rear Wheel Size | 17 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Tyre Brand | Local |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Material | Alloy |
| Battery Voltage | 12.0 |
| Battery Rating | 12V, 5Ah |
| Battery Life | 2 |
| Battery Warranty | 1 year |
| Battery Removable | Yes |
| Battery Replacement Cost | 12001800 |
| Battery Health Check | No |
| Battery Life Indicator | No |
| USB Charging | No |
| Error Code Display | No |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| DRL | No |
| Hazard Light | No |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Fuel Gauge Type | Analog |
| Clock | No |
| Pass Light Switch | No |
| Side Stand Indicator | No |
| Trip Meter | No |
| Mobile Connectivity | No |
| Bluetooth Features | No |
| Navigation | No |
| Riding Modes | No |
| Parking Mode | No |
| Reverse Mode | No |
| Wind Protection | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grab Rails | Yes |
| Footpeg Position | Standard |
| Storage Compartments | No |
| Under Seat Storage | No |
The Runner Dominator specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Turkmenistan.