Fidato EVTech Loder Full Specifications in Timor-Leste
The Fidato EVTech Loder specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Timor-Leste.
Complete technical specifications of the Fidato EVTech Loder — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
250 hp
Power
1600 Wh
Battery
70 km
Range
90 kg
Weight
7.5/10
Rating
240 min
Charge
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | Fidato Evtech |
| Model | Loder |
| Bike Name | Fidato Evtech Loder |
| Model Year | 2020 |
| Category/Type | Moped / Electric Scooter |
| Assembly Location | India |
| Status | Available |
| Colors Available | Black, Red |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Charger Type | Portable |
| Seat Type | Single |
| Starting System | Push Button Start |
| Motor Power | 250 W |
| Load Capacity | 180 kg |
| Battery Capacity | 1.6 kWh |
| Range | 70-100 km |
| Top Speed | 25 kmph |
| Overall Length | 1900 mm |
| Overall Width | 730 mm |
| Overall Height | 1100 mm |
| Kerb Weight | 90.0 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Anti-Theft System | Yes |
| Central Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Hydraulic |
| Rear Suspension Type | Hydraulic |
| Front Tyre Size | 90/100-10 |
| Rear Tyre Size | 90/100-10 |
| Front Wheel Size | 254 mm |
| Rear Wheel Size | 254 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Voltage | 60V |
| Battery Rating | 30Ah |
| Battery Removable | Yes |
| Charging Time | 4-5 Hours |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Trip Meter | Digital |
| Pillion Footrest | Yes |
| Under Seat Storage | Yes |
The Fidato EVTech Loder specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Timor-Leste.