Exploit Thunder Full Specifications in Timor-Leste
The Exploit Thunder specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Timor-Leste.
Complete technical specifications of the Exploit Thunder — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
—
Engine
—
Mileage
2 hp
Power
116 kg
Weight
8.4/10
Rating
—
Torque
| Engine Type | Brushless Electric Motor |
| Transmission Type | Automatic |
| Clutch Type | Automatic Clutch |
| Drive Type | Electric |
| Brand | Exploit |
| Model | Exploit Thunder |
| Bike Name | Thunder |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | Bangladesh |
| Colors Available | Red, Blue |
| Battery Type | Lead-acid |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Scooter Type |
| Frame Type | Steel |
| Starting System | Electric |
| Motor Power | 1000W |
| Emission Standard | Zero Emission |
| Load Capacity | 160 |
| Battery Capacity | 20Ah |
| Range | 60-65 km |
| Top Speed | 60 km/h |
| Overall Length | 1800 mm |
| Overall Width | 720 mm |
| Overall Height | 1120 mm |
| Wheelbase | 1321 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Seat Height | 1120 mm |
| Kerb Weight | 116 kg |
| Front Brake Type | Single Disc |
| Rear Brake Type | Drum Brake |
| ABS Type | No |
| Front Tyre Size | 3/50-10 |
| Rear Tyre Size | 3.50-10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Material | Aluminum Alloy |
| Battery Voltage | 60V |
| Charging Time | 5-6 hours |
| Charging Input | 110V/220V |
| Fast Charging | No |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Side Stand Indicator | LED |
The Exploit Thunder specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Timor-Leste.