Exploit Dreamer Full Specifications in Timor-Leste
The Exploit Dreamer specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Timor-Leste.
Complete technical specifications of the Exploit Dreamer — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
—
Engine
—
Mileage
1 hp
Power
116 kg
Weight
8.4/10
Rating
—
Torque
| Engine Type | 48V 350W Brushless Electric Motor |
| Transmission Type | Automatic |
| Clutch Type | Automatic |
| Brand | Exploit |
| Model | Exploit Dreamer |
| Bike Name | Exploit Dreamer |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | Bangladesh |
| Status | Available |
| Colors Available | Yellow |
| Battery Type | Lead-acid |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Scooter Type |
| Frame Type | Steel |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Motor Power | 350W |
| Emission Standard | Zero Emission |
| Load Capacity | 160 |
| Battery Capacity | 12Ah |
| Range Per Charge (Normal) | 40-45 km |
| Top Speed | 35 km/h |
| Overall Length | 1680 mm |
| Overall Width | 580 mm |
| Overall Height | 1020 mm |
| Kerb Weight | 116 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| ABS Type | No |
| Anti-Theft System | Single Disc |
| Front Tyre Size | 8 inch |
| Rear Tyre Size | 8 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Material | Aluminum Alloy |
| Battery Voltage | 48V |
| Charging Time | 6-8 Hours |
| Charging Input | 110V/220V |
| Fast Charging | No |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Side Stand Indicator | LED |
| Pillion Seat | Yes |
The Exploit Dreamer specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Timor-Leste.