Exploit Blaze Full Specifications in Timor-Leste
The Exploit Blaze specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Timor-Leste.
Complete technical specifications of the Exploit Blaze — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
—
Engine
—
Mileage
2 hp
Power
106 kg
Weight
8.5/10
Rating
0 NM @ 0 RPM
Torque
| Engine Type | Brushless DC Motor |
| Transmission Type | Automatic |
| Clutch Type | Automatic Clutch |
| Brand | Exploit |
| Model | Exploit Blaze |
| Bike Name | Exploit Blaze |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | Bangladesh |
| Status | Available |
| Colors Available | Red, Green |
| Battery Type | Lead-acid |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Scooter Type |
| Frame Type | Steel |
| Maximum Power | 0 Bhp @ 0 RPM |
| Maximum Torque | 0 NM @ 0 RPM |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Motor Power | 1000W |
| Emission Standard | Zero Emission |
| Load Capacity | 180 |
| Battery Capacity | 20Ah |
| Range | 55-65 km |
| Top Speed | 78 kmph |
| Overall Length | 1180 mm |
| Overall Width | 750 mm |
| Overall Height | 1940 mm |
| Wheelbase | 1380 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Kerb Weight | 106 kg |
| Gross Weight | 106 kg |
| Front Brake Type | Single Disc |
| Rear Brake Type | Drum Brake |
| ABS Type | No |
| Front Suspension Type | Hydraulic Telescopic Forks |
| Rear Suspension Type | Dual Thickened Spring Shock Absorbers |
| Front Tyre Size | 3.50-10 inch |
| Rear Tyre Size | 3.50-10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Material | Aluminum Alloy |
| Battery Voltage | 60V |
| Charging Time | 6-8 hr |
| Charging Input | 110V/220V |
| Fast Charging | No |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Side Stand Indicator | led |
| Pillion Footrest | Yes |
The Exploit Blaze specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Timor-Leste.