Exploit 3043 Plus Full Specifications in Timor-Leste
The Exploit 3043 Plus specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Timor-Leste.
Complete technical specifications of the Exploit 3043 Plus — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
—
Engine
—
Mileage
2 hp
Power
120 kg
Weight
8.7/10
Rating
—
Torque
| Engine Type | Electric Brushless Motor |
| Transmission Type | Automatic |
| Clutch Type | Automatic Clutch |
| Brand | Exploit |
| Model | Exploit 3043 Plus |
| Bike Name | Exploit 3043 Plus |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Country of Origin | China |
| Assembly Location | Bangladesh |
| Status | Available |
| Colors Available | Red, Blue |
| Battery Type | Lead-acid |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Scooter Type |
| Motor Power | 1000W |
| Emission Standard | Zero Emission |
| Load Capacity | 160 |
| Battery Capacity | 20Ah |
| Range | 55-60 Km |
| Top Speed | 60 Kmph |
| Overall Length | 1940 mm |
| Overall Width | 750 mm |
| Overall Height | 1180 mm |
| Wheelbase | 1380 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Kerb Weight | 120 Kg |
| Gross Weight | 120 Kg |
| Front Brake Type | Disc Brake |
| Rear Brake Type | Drum Brake |
| Front Brake Size | 220 mm |
| ABS Type | No |
| Front Suspension Type | Hydraulic Shock Absorber |
| Rear Suspension Type | Hydraulic Shock Absorber |
| Front Tyre Size | 3.50-10 |
| Rear Tyre Size | 3.50-10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Material | Aluminum Alloy |
| Battery Voltage | 60V |
| Charging Time | 6-8 Hours |
| Charging Input | 110V / 220V |
| Fast Charging | No |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Pillion Footrest | Yes |
The Exploit 3043 Plus specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Timor-Leste.