Exploit 302 Full Specifications in Timor-Leste
The Exploit 302 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Timor-Leste.
Complete technical specifications of the Exploit 302 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
1 hp
Power
20Ah
Battery
45 km
Range
80 kg
Weight
8.2/10
Rating
360 min
Charge
| Engine Type | Brushless Electric Motor |
| Transmission Type | Automatic |
| Clutch Type | Automatic Clutch |
| Brand | Exploit |
| Model | 302 |
| Bike Name | Exploit 302 |
| Model Year | 2022 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | China |
| Status | Available |
| Battery Type | Lead-acid |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Conventional |
| Motor Power | 500W |
| Load Capacity | 170 |
| Battery Capacity | 20Ah |
| Range | 45 km |
| Top Speed | 45 kmph |
| Overall Length | 1680 mm |
| Overall Width | 580 mm |
| Overall Height | 1020 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Kerb Weight | 80 kg |
| Front Brake Type | Drum Brake |
| Rear Brake Type | Drum Brake |
| ABS Type | No |
| Front Suspension Type | Telescopic |
| Rear Suspension Type | Twin Shocks |
| Climbing Ability | Approx. 9º |
| Front Tyre Size | 3.50-10 |
| Rear Tyre Size | 3.50-10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Voltage | 48V |
| Charging Time | 6-8 hours |
| Charging Input | 110V / 220V |
| Display Type | LCD |
| Pillion Footrest | Yes |
The Exploit 302 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Timor-Leste.