Hero Xpulse 210 Full Specifications in Tokelau
The Hero Xpulse 210 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Tokelau.
Complete technical specifications of the Hero Xpulse 210 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
199cc
Engine
—
Mileage
18 hp
Power
158 kg
Weight
7.5/10
Rating
17 Nm
Torque
| Engine Type | Single-cylinder, 4-stroke, air-cooled |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Wet multi-plate |
| Drive Type | Chain |
| Brand | Hero |
| Model | Xpulse 200 |
| Bike Name | Hero Xpulse 200 |
| Model Year | 2021 |
| Category/Type | Adventure |
| Country of Origin | India |
| Assembly Location | India |
| Status | Current |
| Colors Available | Trail Blue, Matte Green, Red, White |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Seat Type | Split seat |
| Handle Type | Raised |
| Frame Type | Double cradle |
| Displacement (cc) | 199.6 |
| Maximum Power | 18.4 bhp |
| Maximum Torque | 17.35 Nm |
| Peak Power | 18.4 bhp |
| Number of Cylinders | 1 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 66.5 x 57.5 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Air-cooled |
| Fuel Supply System | Carburetor |
| Ignition System | Transistorized Coil Ignition |
| Engine Layout | Single-cylinder |
| Engine Oil Grade | 10W40 |
| Starting System | Electric & Kick start |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Top Speed | 120 km/h |
| Number of Gears | 5 |
| Gear Pattern | 1-N-2-3-4-5 |
| Primary Drive | Gear |
| Final Drive | Chain |
| Overall Length | 2210 mm |
| Overall Width | 850 mm |
| Overall Height | 1250 mm |
| Wheelbase | 1410 mm |
| Ground Clearance | 220 mm |
| Seat Height | 825 mm |
| Kerb Weight | 158 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Front Brake Size | 276 mm |
| Rear Brake Size | 220 mm |
| ABS Type | Single-channel |
| Front Suspension Type | Telescopic fork |
| Rear Suspension Type | Mono shock |
| Front Suspension Travel | 190 mm |
| Rear Suspension Travel | 170 mm |
| Front Tyre Size | 90/90-21 |
| Rear Tyre Size | 120/80-18 |
| Front Wheel Size | 21 inches |
| Rear Wheel Size | 18 inches |
| Tyre Type | Tube type |
| Wheel Type | Spoke |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Fuel Gauge Type | Digital |
| Trip Meter | Digital |
| Mobile Connectivity | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The Hero Xpulse 210 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Tokelau.