Avon E-Scoot Full Specifications in Thailand
The Avon E-Scoot specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Thailand.
Complete technical specifications of the Avon E-Scoot — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
—
Engine
—
Mileage
0.34
Power
110 kg
Weight
8.2/10
Rating
—
Torque
| Engine Type | Electric Motor |
| Controller Type | Brushless DC Motor Controller |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Belt Drive |
| Brand | Avon |
| Model | Avon E-Scoot |
| Bike Name | Avon E-Scoot |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Country of Origin | India |
| Assembly Location | India |
| Status | Available in India, import-only in BD |
| Colors Available | Red, Blue, White, Black |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charger Type | Onboard Charger |
| Seat Type | Dual Seat |
| Handle Type | Upright Handlebar |
| Frame Type | Steel Tubular Frame |
| Swingarm Type | Single-sided Swingarm |
| Maximum Power | 0.34 |
| Motor Power | 3000 W |
| Power Mode Indicator | No |
| Battery Capacity | 60 V, 30 Ah |
| Range Per Charge (Eco) | 100 km |
| Range Per Charge (Normal) | 80 km |
| Top Speed | 85 km/h |
| Quick Shifter | No |
| Launch Control | No |
| Traction Control | No |
| Final Drive | Hub Motor |
| Overall Length | 1800 mm |
| Overall Width | 700 mm |
| Overall Height | 1150 mm |
| Wheelbase | 1260 mm |
| Ground Clearance | 120 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Kerb Weight | 110 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| ABS Type | Single Channel ABS |
| Anti-Theft System | Yes (Alarm + Central Locking) |
| Steering Lock | Not specified |
| Front Suspension Type | Telescopic Fork |
| Rear Suspension Type | Hydraulic Shock Absorber |
| Front Tyre Size | 90/90-12 |
| Rear Tyre Size | 100/90-10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Material | Aluminum |
| Controller Voltage | 60 V |
| Battery Voltage | 60 V |
| Battery Life | Up to 60,000 km |
| Battery Warranty | 1 Year |
| Charging Time | 6-8 hours |
| Charging Port | Yes (Home charging supported) |
| USB Charging | Not specified |
| Headlight Type | Not specified (likely halogen) |
| Tail Light Type | Not specified |
| Turn Signal Type | Not specified |
| DRL | No |
| Hazard Light | No |
| Display Type | Digital LCD |
| Speedometer Type | Digital |
| Clock | No |
| Pass Light Switch | Not specified |
| Side Stand Indicator | No |
| Trip Meter | Not specified |
| Bluetooth Features | No |
| Navigation | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grab Rails | Yes |
| Storage Compartments | Yes |
| Under Seat Storage | Yes |
The Avon E-Scoot specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Thailand.