Exploit Mega Full Specifications in Sierra Leone
The Exploit Mega specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Sierra Leone.
Complete technical specifications of the Exploit Mega — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
2 hp
Power
20Ah
Battery
60 km
Range
116 kg
Weight
8.7/10
Rating
360 min
Charge
| Engine Type | Brushless DC Motor (BLDC) |
| Transmission Type | Automatic |
| Clutch Type | Automatic |
| Drive Type | Belt Drive |
| Brand | Exploit |
| Model | Mega |
| Bike Name | Exploit Mega |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | Bangladesh |
| Status | Available |
| Colors Available | Yellow, Red |
| Battery Type | Lead-acid |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Scooter Type |
| Frame Type | Steel |
| Starting System | Electric |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Motor Power | 1000W |
| Emission Standard | Zero Emission |
| Load Capacity | 180 |
| Battery Capacity | 20Ah |
| Range | 60-70 km |
| Top Speed | 60 km/h |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Kerb Weight | 116 kg |
| Gross Weight | 116 kg |
| Front Brake Type | Single Disc |
| Rear Brake Type | Disc Brake |
| ABS Type | No |
| Front Tyre Size | 120/70-12 |
| Rear Tyre Size | 120/70-12 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Material | Aluminum Alloy |
| Battery Voltage | 72V |
| Charging Time | 6-8 Hr |
| Charging Input | 110V/220V |
| Fast Charging | No |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | LCD |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Mobile Connectivity | No |
The Exploit Mega specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Sierra Leone.