Exploit Blaze Full Specifications in Sierra Leone
The Exploit Blaze specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Sierra Leone.
Complete technical specifications of the Exploit Blaze — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
—
Engine
—
Mileage
2 hp
Power
106 kg
Weight
8.5/10
Rating
0 NM @ 0 RPM
Torque
| Engine Type | Brushless DC Motor |
| Transmission Type | Automatic |
| Clutch Type | Automatic Clutch |
| Brand | Exploit |
| Model | Exploit Blaze |
| Bike Name | Exploit Blaze |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | Bangladesh |
| Status | Available |
| Colors Available | Red, Green |
| Battery Type | Lead-acid |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Scooter Type |
| Frame Type | Steel |
| Maximum Power | 0 Bhp @ 0 RPM |
| Maximum Torque | 0 NM @ 0 RPM |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Motor Power | 1000W |
| Emission Standard | Zero Emission |
| Load Capacity | 180 |
| Battery Capacity | 20Ah |
| Range | 55-65 km |
| Top Speed | 78 kmph |
| Overall Length | 1180 mm |
| Overall Width | 750 mm |
| Overall Height | 1940 mm |
| Wheelbase | 1380 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Kerb Weight | 106 kg |
| Gross Weight | 106 kg |
| Front Brake Type | Single Disc |
| Rear Brake Type | Drum Brake |
| ABS Type | No |
| Front Suspension Type | Hydraulic Telescopic Forks |
| Rear Suspension Type | Dual Thickened Spring Shock Absorbers |
| Front Tyre Size | 3.50-10 inch |
| Rear Tyre Size | 3.50-10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Material | Aluminum Alloy |
| Battery Voltage | 60V |
| Charging Time | 6-8 hr |
| Charging Input | 110V/220V |
| Fast Charging | No |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Side Stand Indicator | led |
| Pillion Footrest | Yes |
The Exploit Blaze specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Sierra Leone.