Exploit 111/1 Full Specifications in Singapore
The Exploit 111/1 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Singapore.
Complete technical specifications of the Exploit 111/1 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
—
Engine
50.0 km/l
Mileage
1000 hp
Power
110 kg
Weight
8.2/10
Rating
—
Torque
| Engine Type | 72V1000W |
| Transmission Type | Automatic |
| Clutch Type | N/A (Clutchless) |
| Drive Type | Electric |
| Brand | Exploit |
| Model | 111/1 |
| Bike Name | Exploit 111/1 |
| Model Year | Latest versions available (check dealer for current year) |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Country of Origin | China |
| Assembly Location | Bangladesh (Local assembly/distribution) |
| Status | Available |
| Colors Available | Not Available (Check with local distributor) |
| Battery Type | Lead-Acid (Common for this segment) |
| Charger Type | Standard Wall Charger |
| Seat Type | Single (Scooter-style bench) |
| Handle Type | Scooter Handlebar |
| Peak Power | 1000W (Approximate, based on motor) |
| Cooling System | Air Cooled (Motor) |
| Ignition System | Electric |
| Starting System | Electric |
| Motor Power | 1000 W |
| Emission Standard | Zero Emission |
| Battery Power | 72V20Ah |
| Average Mileage | 50 |
| Mileage City | 50 |
| Mileage Highway | 55 |
| Battery Capacity | 20Ah |
| Range | 70 km |
| Range Indicator | Battery Level Indicator |
| Low Fuel Warning | Low Battery Warning |
| Top Speed | 60 km/h |
| Number of Gears | N/A (Single Speed) |
| Final Drive | Direct Drive (Motor to Wheel) |
| Seat Height | 1135 mm |
| Kerb Weight | 110 kg |
| Battery Weight | Heavy (Typical for Lead-Acid) |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| ABS Type | CBS |
| Anti-Theft System | Available (Remote/Alarm) |
| Remote Lock | Available |
| Handle Lock | Available |
| Steering Lock | Available |
| Front Suspension Type | Telescopic Fork |
| Rear Suspension Type | Dual Shock Absorber |
| Front Tyre Size | 3.00-10 |
| Rear Tyre Size | 3.00-10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Material | Aluminum |
| Motor Placement | Hub Motor (Rear Wheel) |
| Battery Voltage | 72V |
| Battery Life | 1-2 Years (Typical for Lead-Acid) |
| Battery Warranty | Available (Check with distributor) |
| Battery Removable | Yes (Typically, for service) |
| Battery Replacement Cost | Varies (Significant cost of ownership) |
| Battery Life Indicator | Available |
| Battery Management System | Basic (For Lead-Acid) |
| Charging Time | 6-8 Hr |
| Charging Port | Standard e-bike port |
| Charging Input | AC 220V |
| Headlight Type | LED/Halogen |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | Bulb/LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Fuel Gauge Type | Battery Level Indicator |
| Pass Light Switch | Available |
| Trip Meter | Available |
| Pillion Seat | Available |
| Pillion Footrest | Available |
| Pillion Grab Rails | Available |
| Footpeg Position | Scooter floorboard/Fixed |
| Storage Compartments | Under-seat Storage (Limited) |
| Under Seat Storage | Available (Limited) |
The Exploit 111/1 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Singapore.