Exploit Thunder Full Specifications in Sweden
The Exploit Thunder specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Sweden.
Complete technical specifications of the Exploit Thunder — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
—
Engine
—
Mileage
2 hp
Power
116 kg
Weight
8.4/10
Rating
—
Torque
| Engine Type | Brushless Electric Motor |
| Transmission Type | Automatic |
| Clutch Type | Automatic Clutch |
| Drive Type | Electric |
| Brand | Exploit |
| Model | Exploit Thunder |
| Bike Name | Thunder |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | Bangladesh |
| Colors Available | Red, Blue |
| Battery Type | Lead-acid |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Scooter Type |
| Frame Type | Steel |
| Starting System | Electric |
| Motor Power | 1000W |
| Emission Standard | Zero Emission |
| Load Capacity | 160 |
| Battery Capacity | 20Ah |
| Range | 60-65 km |
| Top Speed | 60 km/h |
| Overall Length | 1800 mm |
| Overall Width | 720 mm |
| Overall Height | 1120 mm |
| Wheelbase | 1321 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Seat Height | 1120 mm |
| Kerb Weight | 116 kg |
| Front Brake Type | Single Disc |
| Rear Brake Type | Drum Brake |
| ABS Type | No |
| Front Tyre Size | 3/50-10 |
| Rear Tyre Size | 3.50-10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Material | Aluminum Alloy |
| Battery Voltage | 60V |
| Charging Time | 5-6 hours |
| Charging Input | 110V/220V |
| Fast Charging | No |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Side Stand Indicator | LED |
The Exploit Thunder specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Sweden.