Dayang Bullet 135 Full Specifications in Serbia
The Dayang Bullet 135 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Serbia.
Complete technical specifications of the Dayang Bullet 135 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
133cc
Engine
45.0 km/l
Mileage
14 hp
Power
127 kg
Weight
7.2/10
Rating
8 Nm
Torque
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke, Air-Cooled |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Wet-multiplate |
| Brand | Dayang |
| Model | Bullet 135 |
| Bike Name | Dayang Bullet 135 |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Standard |
| Assembly Location | Bangladesh |
| Colors Available | Blue, Red, Black |
| Battery Type | 12V 7Ah |
| Handle Type | Pipe handle bar |
| Displacement (cc) | 133 |
| Maximum Power | 10 PS @ 10000 rpm |
| Maximum Torque | 7.50 Nm @ 7500 rpm |
| Number of Cylinders | 1 |
| Bore | 60 mm |
| Stroke | 55 mm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Supply System | Carburetor |
| Starting System | Kick & Electric |
| Fuel Tank Capacity | 12L |
| Average Mileage | 45 kmpl |
| Mileage City | 45 |
| Battery Capacity | 7.0 |
| Top Speed | 110 kmph |
| Number of Gears | 4 |
| Overall Length | 2060 mm |
| Overall Width | 750 mm |
| Overall Height | 1150 mm |
| Wheelbase | 1270 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Kerb Weight | 127 kg |
| Front Brake Type | Disc Brake |
| Rear Brake Type | Drum Brake |
| Front Suspension Type | Telescopic |
| Rear Suspension Type | Coiled 5-step adjustable |
| Front Tyre Size | 2.75-18 |
| Rear Tyre Size | 3.25-18 |
| Tyre Type | Tube Type |
| Battery Voltage | 12V/7Ah |
| Headlight Type | Halogen |
| Tail Light Type | Halogen |
| Turn Signal Type | Halogen |
| Display Type | Analog |
| Speedometer Type | Analog |
| Odometer Type | Analog |
| Tachometer Type | Analog |
| Fuel Gauge Type | Analog |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The Dayang Bullet 135 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Serbia.