Avon E-Scoot Full Specifications in Papua New Guinea
The Avon E-Scoot specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Papua New Guinea.
Complete technical specifications of the Avon E-Scoot — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
—
Engine
—
Mileage
0.34
Power
110 kg
Weight
8.2/10
Rating
—
Torque
| Engine Type | Electric Motor |
| Controller Type | Brushless DC Motor Controller |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Belt Drive |
| Brand | Avon |
| Model | Avon E-Scoot |
| Bike Name | Avon E-Scoot |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Country of Origin | India |
| Assembly Location | India |
| Status | Available in India, import-only in BD |
| Colors Available | Red, Blue, White, Black |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charger Type | Onboard Charger |
| Seat Type | Dual Seat |
| Handle Type | Upright Handlebar |
| Frame Type | Steel Tubular Frame |
| Swingarm Type | Single-sided Swingarm |
| Maximum Power | 0.34 |
| Motor Power | 3000 W |
| Power Mode Indicator | No |
| Battery Capacity | 60 V, 30 Ah |
| Range Per Charge (Eco) | 100 km |
| Range Per Charge (Normal) | 80 km |
| Top Speed | 85 km/h |
| Quick Shifter | No |
| Launch Control | No |
| Traction Control | No |
| Final Drive | Hub Motor |
| Overall Length | 1800 mm |
| Overall Width | 700 mm |
| Overall Height | 1150 mm |
| Wheelbase | 1260 mm |
| Ground Clearance | 120 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Kerb Weight | 110 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| ABS Type | Single Channel ABS |
| Anti-Theft System | Yes (Alarm + Central Locking) |
| Steering Lock | Not specified |
| Front Suspension Type | Telescopic Fork |
| Rear Suspension Type | Hydraulic Shock Absorber |
| Front Tyre Size | 90/90-12 |
| Rear Tyre Size | 100/90-10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Material | Aluminum |
| Controller Voltage | 60 V |
| Battery Voltage | 60 V |
| Battery Life | Up to 60,000 km |
| Battery Warranty | 1 Year |
| Charging Time | 6-8 hours |
| Charging Port | Yes (Home charging supported) |
| USB Charging | Not specified |
| Headlight Type | Not specified (likely halogen) |
| Tail Light Type | Not specified |
| Turn Signal Type | Not specified |
| DRL | No |
| Hazard Light | No |
| Display Type | Digital LCD |
| Speedometer Type | Digital |
| Clock | No |
| Pass Light Switch | Not specified |
| Side Stand Indicator | No |
| Trip Meter | Not specified |
| Bluetooth Features | No |
| Navigation | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grab Rails | Yes |
| Storage Compartments | Yes |
| Under Seat Storage | Yes |
The Avon E-Scoot specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Papua New Guinea.