BMW M 1000 XR Full Specifications in Peru
The BMW M 1000 XR specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Peru.
Complete technical specifications of the BMW M 1000 XR — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
999cc
Engine
15.0 km/l
Mileage
201 hp
Power
223 kg
Weight
9.5/10
Rating
113 Nm
Torque
| Engine Type | Oil/water-cooled, four-cylinder, four-stroke, in-line engine with four valves per cylinder and BMW ShiftCam |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Multiplate clutch in oil bath, anti-hopping clutch, with self-reinforcement |
| Drive Type | Chain Drive |
| Brand | BMW |
| Model | M 1000 XR |
| Bike Name | BMW M 1000 XR |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Crossover / Sport Touring |
| Country of Origin | Germany |
| Assembly Location | Germany |
| Status | Available |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Frame Type | Bridge-type frame, cast aluminium, co-supporting engine |
| Swingarm Type | Aluminium twin-sided swingarm |
| Displacement (cc) | 999 |
| Maximum Power | 201 hp at 12,750 rpm |
| Maximum Torque | 113 Nm at 11,000 rpm |
| Number of Cylinders | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore | 80 mm |
| Stroke | 49.7 mm |
| Bore x Stroke | 80 mm x 49.7 mm |
| Compression Ratio | 13.3 : 1 |
| Cooling System | Water/Oil Cooled |
| Fuel Supply System | Electronic intake pipe injection / digital engine management system: BMS-O with throttle-by-wire |
| Ignition System | Digital Engine Management |
| Starting System | Electric |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Emission Standard | EU 5+ |
| Fuel Tank Capacity | 20 Litres |
| Fuel Economy | 6.5 l/100km |
| Mileage City | 15 |
| Top Speed | 278 km/h |
| Acceleration (0-100) | 3.2 s |
| Quick Shifter | Shift Assistant Pro |
| Launch Control | Yes |
| Traction Control | BMW Motorrad DTC |
| Number of Gears | 6 |
| Final Drive | Chain 525 17/47 |
| Overall Length | 2,170 mm |
| Overall Width | 850 mm |
| Overall Height | 1,382 mm |
| Wheelbase | 1,548 mm |
| Seat Height | 850 mm |
| Kerb Weight | 223 kg |
| Front Brake Type | Twin disc brake, 4-piston fixed caliper |
| Rear Brake Type | Single disc brake, 1-piston floating caliper |
| Front Brake Size | 320 mm |
| Rear Brake Size | 220 mm |
| ABS Type | BMW Motorrad ABS Pro (Integral ABS, partial integral) |
| Front Suspension Type | Upside-down telescopic fork, diameter 45 mm, electronic self-adjusting DDC Dynamic Damping Control |
| Rear Suspension Type | DDC Dynamic Damping Control (central shock absorber), adjustable spring preload, rebound and compression stages electronically adjustable |
| Front Suspension Travel | 138 mm |
| Rear Suspension Travel | 138 mm |
| Front Tyre Size | 120/70 ZR17 |
| Rear Tyre Size | 200/55 ZR17 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | M Forged Wheels |
| Wheel Material | Aluminium |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery Rating | 5 Ah |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED with Headlight Pro and Adaptive Headlight |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | 6.5-inch TFT-Display |
| Pass Light Switch | Yes |
| Mobile Connectivity | Yes |
| Bluetooth Features | Yes |
| Navigation | Navigation preparation |
| Riding Modes | 4 power modes |
The BMW M 1000 XR specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Peru.