Syntax Lima (Electric) Full Specifications in Norway
The Syntax Lima (Electric) specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Norway.
Complete technical specifications of the Syntax Lima (Electric) — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
1 hp
Power
5 Graphene Batteries
Battery
70 km
Range
91 kg
Weight
7.5/10
Rating
—
Charge
| Engine Type | Waterproof Electric Motor (1 kW) |
| Controller Type | Electric Motor Controller |
| Transmission Type | Automatic (Single Speed) |
| Drive Type | Hub Motor Drive |
| Brand | Nasir Syntax Motors Ltd |
| Model | Syntax Lima |
| Bike Name | Syntax Lima (Electric) |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Country of Origin | China |
| Assembly Location | Bangladesh |
| Status | Available |
| Colors Available | Orchid Purple, Hot Pink, Mint Green |
| Battery Type | Graphene Battery |
| Charger Type | Standard AC Charger |
| Seat Type | Dual Scooter Seat |
| Handle Type | Scooter Handlebar |
| Frame Type | Steel / On-bone |
| Displacement (cc) | Not Applicable |
| Maximum Power | 1 kW |
| Peak Power | 1 kW |
| Ignition System | Electronic Controller |
| Engine Layout | Brushless Electric Hub Motor |
| Starting System | Electric/One-key Start |
| Motor Power | 1000W |
| Emission Standard | Zero Emission |
| Battery Power | 60 V Graphene Battery Pack |
| Power Mode Indicator | Battery Level Indicator |
| Fuel Economy | Electric |
| Average Mileage | 85 km |
| Mileage City | ~85 km |
| Mileage Highway | ~85 km |
| Load Capacity | 125 kg |
| Battery Capacity | 5 Graphene Batteries |
| Range | 85 km |
| Range Indicator | Battery Level Indicator |
| Range Per Charge (Eco) | ~85 km |
| Range Per Charge (Normal) | ~70 km (Estimated) |
| Range Per Charge (Sport) | ~60 km (Estimated) |
| Low Fuel Warning | Battery Low Indicator |
| Top Speed | 45-50 km/h |
| Number of Gears | Single Speed |
| Primary Drive | Direct Electric Drive |
| Final Drive | Hub Motor |
| Overall Length | 1795 mm |
| Overall Width | 680 mm |
| Overall Height | 1030 mm |
| Wheelbase | 1280 mm |
| Ground Clearance | 120 mm |
| Seat Height | 1030 mm |
| Kerb Weight | 91.2 kg |
| Gross Weight | 241.2 kg |
| Front Brake Type | Drum Brake |
| Rear Brake Type | Drum Brake |
| Anti-Theft System | es (Innovative Anti-Theft System) |
| Handle Lock | Yes |
| Steering Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Telescopic |
| Rear Suspension Type | Dual Adjustable |
| Climbing Ability | 10 degrees |
| Front Tyre Size | 3.00-10 |
| Rear Tyre Size | 3.00-10 |
| Front Wheel Size | 10 inch |
| Rear Wheel Size | 10 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Scooter Alloy Wheel |
| Wheel Material | Alloy |
| Motor Placement | Rear Hub Motor |
| Motor Controller | Electronic Motor Controller |
| Controller Voltage | 60 V |
| Battery Voltage | 60V |
| Battery Rating | 5 Graphene Batteries |
| Battery Life Indicator | Yes |
| Charging Port | Standard Charging Port |
| Charging Input | AC Power |
| Fast Charging | No |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | LCD |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The Syntax Lima (Electric) specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Norway.