Zeeho AE4 Full Specifications in Mexico
The Zeeho AE4 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Mexico.
Complete technical specifications of the Zeeho AE4 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
3 hp
Power
1998 Wh
Battery
63 km
Range
96 kg
Weight
8.2/10
Rating
450 min
Charge
| Engine Type | Hub Motor (Electric) |
| Transmission Type | Automatic (CVT Equivalent) |
| Clutch Type | N/A (Direct Drive) |
| Drive Type | Direct Hub Drive |
| Brand | Zeeho |
| Model | AE4 |
| Bike Name | Zeeho AE4 |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Country of Origin | China |
| Assembly Location | China |
| Status | Available |
| Colors Available | Helios Orange, Nebula Black, Nebula White, Velocity Gray |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charger Type | 350W Charger |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Scooter Type |
| Frame Type | Steel tube frame, dual fence design |
| Swingarm Type | Dual-arm |
| Displacement (cc) | 0 (Electric) |
| Maximum Power | 3 kW |
| Maximum Torque | 160 Nm |
| Peak Power | 3000W |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Supply System | N/A (Electric) |
| Ignition System | N/A (Electric) |
| Engine Layout | Hub Motor |
| Starting System | Electric |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Power Consumption | Not Available |
| Motor Power | 1.6 kW (Rated) |
| Emission Standard | Zero Emission |
| Battery Power | 74V (Nominal) |
| Power Mode Indicator | Yes (Multiple Riding Modes) |
| Average Mileage | 0.01 RM/km (Malaysian estimate) |
| Load Capacity | Not Available |
| Battery Capacity | 74V 27Ah |
| Range | 63 km |
| Range Indicator | Yes |
| Range Per Charge (Eco) | Not Available |
| Range Per Charge (Normal) | 63 km (WMTC) |
| Range Per Charge (Sport) | Not Available |
| Low Fuel Warning | Yes |
| Top Speed | 65 km/h |
| Acceleration (0-60) | 8.8s (0-50 km/h) |
| Traction Control | TCS (Standard) |
| Number of Gears | N/A (Single Speed) |
| Final Drive | Direct Hub Drive |
| Overall Length | 1910 mm |
| Overall Width | 743 mm |
| Overall Height | 1154 mm |
| Wheelbase | 1340 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Seat Height | 770 mm |
| Kerb Weight | 96 kg |
| Gross Weight | Not Available |
| Battery Weight | Not Available |
| Front Brake Type | Single Disc |
| Rear Brake Type | Disc Brake |
| Front Brake Size | 220 mm |
| Rear Brake Size | 190 mm |
| ABS Type | Single-Channel ABS |
| Brake Pad Life | Not Available |
| Braking Distance | Not Available |
| Regenerative Braking | Energy Recovery System |
| Anti-Theft System | Yes |
| Remote Lock | Yes (Keyless 2.0) |
| Handle Lock | Yes |
| Steering Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Hydraulic Telescopic Fork |
| Rear Suspension Type | Twinshock, spring damper, 5-level preload adjustable |
| Front Suspension Travel | Not Available |
| Rear Suspension Travel | Not Available |
| Adjustable Controls | Cruise Control, Adjustable Energy Recovery, Rear Suspension Preload |
| Climbing Ability | 15 ∘ Gradeability |
| Front Tyre Size | 80/90-12 |
| Rear Tyre Size | 100/80-12 |
| Front Wheel Size | 12 inch |
| Rear Wheel Size | 12 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Tyre Brand | CST |
| Tyre Life | Not Available |
| Wheel Type | Alloy Wheels |
| Wheel Material | Not Available |
| Motor Efficiency | Not Available |
| Motor Life | Not Available |
| Motor Placement | Hub Motor |
| Motor Controller | Not Available |
| Controller Voltage | 74V (Estimated) |
| Controller Life | Not Available |
| Battery Voltage | 74V |
| Battery Rating | 27 Ah |
| Battery Life | Not Available |
| Battery Warranty | Not Available |
| Battery Removable | Yes |
| Battery Replacement Cost | Not Available |
| Battery Health Check | Yes (Via App/BMS) |
| Battery Life Indicator | Yes (Digital Reader/App Connectable) |
| Battery Management System | Yes (App Connectable) |
| Charging Time | 7.5 hours (0-100%) |
| Charging Port | Standard (USB and Type-C available) |
| Charging Input | Not Available |
| Fast Charging | Not Available |
| USB Charging | USB-A and USB-C Ports |
| Error Code Display | Yes (On LCD Display) |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| DRL | V-shape position lights |
| Display Type | LCD |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Fuel Gauge Type | Digital Battery Indicator |
| Clock | Yes |
| Pass Light Switch | Yes |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Trip Meter | Digital |
| Mobile Connectivity | Zeeho Ride App |
| Bluetooth Features | Vehicle Info, Anti-theft, OTA Updates, Easy Ride |
| Riding Modes | Multiple Riding Modes |
| Reverse Mode | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grab Rails | Yes |
| Footpeg Position | Scooter Footrest Area |
| Storage Compartments | 31L Under-seat storage, Front Hooks |
| Under Seat Storage | 31L (Fits a full-face helmet, charger, and raincoat) |
The Zeeho AE4 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Mexico.