Sunra Legend Full Specifications in Mexico
The Sunra Legend specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Mexico.
Complete technical specifications of the Sunra Legend — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
5 hp
Power
50Ah
Battery
115 km
Range
120 kg
Weight
7.8/10
Rating
300 min
Charge
| Engine Type | N/A (Electric) |
| Transmission Type | Automatic |
| Brand | SUNRA |
| Model | Legend |
| Bike Name | Sunra Legend |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Scooter |
| Country of Origin | China |
| Assembly Location | China |
| Status | Available |
| Colors Available | Grey |
| Battery Type | Lithium Battery (LFP/NCM) |
| Charger Type | 10A |
| Seat Type | Dual Straight |
| Frame Type | Steel |
| Maximum Torque | 160 N.m |
| Motor Power | 3000W |
| Battery Capacity | 50Ah |
| Range | 135 km |
| Range Per Charge (Normal) | 115 km @ 40 km/h |
| Top Speed | 80 km/h |
| Acceleration (0-60) | 5.7 s (0-50 km/h) |
| Traction Control | Yes |
| Overall Length | 1920 mm |
| Overall Width | 720 mm |
| Overall Height | 1150 mm |
| Wheelbase | 1320 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Kerb Weight | 75 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| ABS Type | N/A (CBS + TCS available) |
| Anti-Theft System | Mobile app based lock and tracking |
| Front Suspension Type | Hydraulic Shock Absorber |
| Rear Suspension Type | Hydraulic Shock Absorber |
| Climbing Ability | 15 degree |
| Front Tyre Size | 90/80-14 |
| Rear Tyre Size | 90/80-14 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Battery Voltage | 72V |
| Charging Time | Approx. 5 hours |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
The Sunra Legend specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Mexico.