Salida N1 Full Specifications in Mexico
The Salida N1 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Mexico.
Complete technical specifications of the Salida N1 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
—
Engine
—
Mileage
1000 hp
Power
—
Weight
7.8/10
Rating
—
Torque
| Transmission Type | Automatic |
| Brand | Salida |
| Model | N1 |
| Bike Name | Salida N1 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Scooter Type |
| Starting System | Electric |
| Motor Power | 1000 W |
| Top Speed | 40 km/h |
| Overall Length | 1850 mm |
| Overall Width | 720 mm |
| Overall Height | 1180 mm |
| Front Brake Type | Single Disc |
| Rear Brake Type | Disc Brake |
| ABS Type | No |
| Front Suspension Type | Telescopic |
| Rear Suspension Type | Monoshock |
| Tyre Type | Tubeless |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Mobile Connectivity | Yes |
The Salida N1 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Mexico.