MX Moto MX9 Full Specifications in Mexico
The MX Moto MX9 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Mexico.
Complete technical specifications of the MX Moto MX9 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
250cc
Engine
—
Mileage
30 hp
Power
115 kg
Weight
8.5/10
Rating
22 Nm
Torque
| Engine Type | Single-cylinder |
| Controller Type | Digital |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Wet Multi-plate |
| Drive Type | Chain |
| Brand | MX Moto |
| Model | MX9 |
| Bike Name | MX9 |
| Model Year | 2023 |
| Category/Type | Motocross |
| Country of Origin | China |
| Assembly Location | China |
| Status | Available |
| Colors Available | Red, Blue, Green |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charger Type | Standard |
| Seat Type | Comfort |
| Handle Type | Off-road |
| Frame Type | Steel |
| Swingarm Type | Aluminium |
| Displacement (cc) | 250 |
| Maximum Power | 30 HP |
| Maximum Torque | 22 Nm |
| Peak Power | 30 HP |
| Number of Cylinders | 1 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore | 76 mm |
| Stroke | 54 mm |
| Bore x Stroke | 76 x 54 mm |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Supply System | EFI |
| Ignition System | CDI |
| Engine Layout | Single-cylinder |
| Engine Oil Grade | 10W-40 |
| Starting System | Electric |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Power-to-Weight Ratio | 0.1875 |
| Motor Power | 4 kW |
| Emission Standard | EU4 |
| Battery Power | 12V 6Ah |
| Engine Oil Capacity | 1.2L |
| Fuel Tank Capacity | 8L |
| Range | 120-148 km per charge |
| Top Speed | 120 km/h |
| Acceleration (0-60) | 4.5 s |
| Acceleration (0-100) | 10 s |
| Number of Gears | 5 |
| Gear Pattern | 1-N-2-3-4-5 |
| Primary Drive | Chain |
| Final Drive | Chain |
| Overall Length | 2200 mm |
| Overall Width | 800 mm |
| Overall Height | 1250 mm |
| Wheelbase | 1480 mm |
| Ground Clearance | 310 mm |
| Seat Height | 940 mm |
| Kerb Weight | 115 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Front Brake Size | 270 mm |
| Rear Brake Size | 240 mm |
| ABS Type | None |
| Front Suspension Type | Telescopic |
| Rear Suspension Type | Monoshock |
| Front Suspension Travel | 300 mm |
| Rear Suspension Travel | 295 mm |
| Front Tyre Size | 80/100-21 |
| Rear Tyre Size | 120/80-18 |
| Front Wheel Size | 21 inches |
| Rear Wheel Size | 18 inches |
| Tyre Type | Off-road |
| Tyre Brand | Maxxis |
| Wheel Type | Spoked |
| Wheel Material | Aluminium |
| Battery Warranty | 8 Years or 80,000 Km |
| Display Type | LCD |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Fuel Gauge Type | Digital |
The MX Moto MX9 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Mexico.