Lifan SS2 Full Specifications in Mexico
The Lifan SS2 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Mexico.
Complete technical specifications of the Lifan SS2 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
223cc
Engine
35.0 km/l
Mileage
22 hp
Power
135 kg
Weight
8.2/10
Rating
17 Nm
Torque
| Engine Type | 4-Stroke, Single Cylinder, OHC |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Wet-multiplate |
| Brand | Lifan |
| Model | SS2 (LF250-10E) |
| Bike Name | Lifan SS2 |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Standard |
| Assembly Location | China |
| Colors Available | Red, White |
| Battery Type | Maintenance Free (MF) |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Pipe Handle Bar |
| Displacement (cc) | 223 |
| Maximum Power | 16.6 bhp @ 8000 rpm |
| Maximum Torque | 16.5 Nm @ 6500 rpm |
| Number of Cylinders | 1 |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 65.5 mm x 66.2 mm |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Supply System | Carburetor |
| Starting System | Electric and Kick |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Fuel Tank Capacity | 13L |
| Average Mileage | 35 kmpl |
| Mileage City | 35 |
| Top Speed | 130 kmph |
| Number of Gears | 5 |
| Overall Length | 2005 mm |
| Overall Width | 750 mm |
| Overall Height | 1065 mm |
| Wheelbase | 1330 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Seat Height | 770 mm |
| Kerb Weight | 135 kg |
| Front Brake Type | Single Disc |
| Rear Brake Type | Drum Brake |
| ABS Type | No |
| Front Suspension Type | Hydraulic Telescopic Fork |
| Rear Suspension Type | Monoshock |
| Front Tyre Size | 100/80-17 |
| Rear Tyre Size | 120/80-17 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Voltage | 12V |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Pillion Footrest | Yes |
The Lifan SS2 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Mexico.