Liban Power Jet Full Specifications in Mexico
The Liban Power Jet specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Mexico.
Complete technical specifications of the Liban Power Jet — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
—
Engine
—
Mileage
56 hp
Power
—
Weight
7.8/10
Rating
—
Torque
| Engine Type | Ultra-quiet brushless Motor |
| Transmission Type | Automatic |
| Brand | Liban |
| Model | Liban Power Jet |
| Bike Name | Liban Power Jet |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Bike |
| Country of Origin | Bangladesh |
| Assembly Location | Gazipur, Bangladesh |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charger Type | Standard home charger |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Cruiser Type Pipe handle bar |
| Frame Type | Steel Double Cradle Tube Frame |
| Starting System | Electric |
| Motor Power | 3000W |
| Emission Standard | Zero Emission (Electric) |
| Battery Capacity | 50 Ah |
| Range | 110 km |
| Top Speed | 120 Kmph |
| Overall Length | 1980 mm |
| Overall Width | 771 mm |
| Overall Height | 1085 mm |
| Wheelbase | 1380 mm |
| Seat Height | 1085 mm |
| Front Brake Type | Single Disc |
| Rear Brake Type | Disc Brake |
| ABS Type | No |
| Front Suspension Type | Telescopic Hydraulic |
| Rear Suspension Type | Twin Tube Hydraulic |
| Rear Tyre Size | 130/70-16 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Battery Voltage | 72V |
| Battery Warranty | Not specified |
| Charging Time | 2-3 hrs |
| Charging Input | AC 220V |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Mobile Connectivity | Not specified |
The Liban Power Jet specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Mexico.