Exploit 3043 3-Wheeler Full Specifications in Mexico
The Exploit 3043 3-Wheeler specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Mexico.
Complete technical specifications of the Exploit 3043 3-Wheeler — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
—
Engine
—
Mileage
2 hp
Power
100 kg
Weight
7.8/10
Rating
—
Torque
| Engine Type | Brushless Electric Motor |
| Transmission Type | Automatic |
| Clutch Type | Automatic Clutch |
| Brand | Exploit |
| Model | 3043 |
| Bike Name | Exploit 3043 3-Wheeler |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter / Three-Wheeler |
| Assembly Location | Bangladesh |
| Status | Available |
| Colors Available | Info not specified |
| Battery Type | Lead-acid |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Conventional |
| Motor Power | 800W |
| Battery Capacity | 20Ah |
| Range | 50-60 Km |
| Top Speed | 45 Kmph |
| Overall Length | 1770 mm |
| Overall Width | 840 mm |
| Overall Height | 1050 mm |
| Kerb Weight | 100 Kg |
| Front Brake Type | Disc Brake |
| Rear Brake Type | Drum Brake |
| ABS Type | No |
| Front Suspension Type | Telescopic |
| Rear Suspension Type | Twin Shocks |
| Front Tyre Size | 3.50-10 |
| Rear Tyre Size | 3.50-10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Voltage | 48V |
| Charging Time | 6-8 Hours |
| Charging Input | 110V / 220V |
| Display Type | Digital Color Meter |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Pillion Footrest | Yes |
The Exploit 3043 3-Wheeler specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Mexico.