Bajaj Pulsar NS125 Full Specifications in Morocco
The Bajaj Pulsar NS125 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Morocco.
Complete technical specifications of the Bajaj Pulsar NS125 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
124cc
Engine
47.0 km/l
Mileage
12 hp
Power
142 kg
Weight
8.1/10
Rating
11 Nm
Torque
| Engine Type | Single-cylinder, 4-stroke, SOHC |
| Controller Type | Not Available (ICE Vehicle) |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Wet, Multiplate |
| Drive Type | Chain |
| Brand | Bajaj |
| Model | Pulsar NS125 |
| Bike Name | Bajaj Pulsar NS125 |
| Model Year | 2023 |
| Category/Type | Naked Bike |
| Country of Origin | India |
| Assembly Location | Chakan, Maharashtra, India |
| Status | Available in Bangladesh |
| Colors Available | Fiery Red, Carbon Black, Metallic Silver |
| Battery Type | Maintenance Free (MF) / VRLA |
| Charger Type | Not Available (ICE Vehicle) |
| Seat Type | Split Seat |
| Handle Type | Three-Part Handle Bar (Clip-on style) |
| Frame Type | Perimeter Frame |
| Swingarm Type | Box-section Swingarm |
| Displacement (cc) | 124.4 |
| Maximum Power | 12 PS @ 9000 rpm |
| Maximum Torque | 11 Nm @ 7000 rpm |
| Peak Power | 12 PS |
| Number of Cylinders | 1 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore | 58 mm |
| Stroke | 47.2 mm |
| Bore x Stroke | 58 x 47.2 mm |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Cooling System | Air + Oil Cooling |
| Fuel Supply System | Fuel Injection |
| Ignition System | Digital CDI |
| Engine Layout | Single Cylinder |
| Engine Oil Grade | 20W50 |
| Starting System | Electric & Kick Start |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Power-to-Weight Ratio | ~83.3 PS/Ton |
| Power Consumption | Not Available (ICE Vehicle) |
| Motor Power | Not Available (ICE Vehicle) |
| Emission Standard | BS-VI (India/Bangladesh Equivalent) |
| Battery Power | Not Available (ICE Vehicle) |
| Power Mode Indicator | Not Available |
| Engine Oil Capacity | 1 Litre |
| Fuel Tank Capacity | 11 liters |
| Fuel Economy | Excellent |
| Average Mileage | 47 km/l |
| Mileage City | 45 km/l |
| Mileage Highway | 50 km/l |
| Battery Capacity | 12V 4Ah VRLA |
| Range | N/A (ICE Vehicle) |
| Range Indicator | Not Available (ICE Vehicle) |
| Range Per Charge (Eco) | Not Available (ICE Vehicle) |
| Range Per Charge (Normal) | Not Available (ICE Vehicle) |
| Range Per Charge (Sport) | Not Available (ICE Vehicle) |
| Low Fuel Warning | Yes |
| Top Speed | ~103 Kmph |
| Number of Gears | 5 |
| Gear Pattern | 1-N-2-3-4-5 |
| Final Drive | Chain |
| Drive Chain/Belt Type | Chain |
| Overall Length | 1965 mm |
| Overall Width | 800 mm |
| Overall Height | 1075 mm |
| Wheelbase | 1325 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Seat Height | 800 mm |
| Kerb Weight | 142 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Front Brake Size | 240 mm |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| ABS Type | Single-channel ABS |
| Handle Lock | Yes |
| Steering Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Telescopic Forks |
| Rear Suspension Type | Nitrox Mono-shock |
| Front Suspension Travel | 130 mm |
| Rear Suspension Travel | 110 mm |
| Front Tyre Size | 100/80-17 |
| Rear Tyre Size | 130/70-17 |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Material | Aluminum Alloy |
| Motor Efficiency | Not Available (ICE Vehicle) |
| Motor Life | Not Available (ICE Vehicle) |
| Motor Placement | Not Available (ICE Vehicle) |
| Motor Controller | Not Available (ICE Vehicle) |
| Controller Voltage | Not Available (ICE Vehicle) |
| Controller Life | Not Available (ICE Vehicle) |
| Battery Voltage | 12V |
| Battery Rating | 4Ah |
| Battery Removable | Not Available (ICE Vehicle) |
| Battery Management System | Not Available (ICE Vehicle) |
| Charging Time | Not Available (ICE Vehicle) |
| Charging Port | Not Available (ICE Vehicle) |
| Charging Input | Not Available (ICE Vehicle) |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| DRL | Yes |
| Display Type | Digital LCD |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Analog |
| Fuel Gauge Type | Digital |
| Clock | Yes (Digital) |
| Pass Light Switch | Yes |
| Trip Meter | Yes (Dual Trip) |
| Wind Protection | Basic Headlamp Cowl |
| Pillion Seat | Yes (Split Seat) |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grab Rails | Yes (Split Grab Rails) |
| Footpeg Position | Mid-set/Slightly Rear-set |
| Under Seat Storage | Minimal (Tool Kit/Documents only) |
The Bajaj Pulsar NS125 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Morocco.