Harley Davidson Fat Bob Full Specifications in Saint Lucia
The Harley Davidson Fat Bob specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Saint Lucia.
Complete technical specifications of the Harley Davidson Fat Bob — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
1868cc
Engine
18.0 km/l
Mileage
93 hp
Power
306 kg
Weight
8.8/10
Rating
155 Nm
Torque
| Engine Type | Milwaukee-Eight 114, V-Twin |
| Transmission Type | 6-Speed Cruise Drive |
| Clutch Type | Mechanical, 10 plate wet, assist & conventional |
| Brand | Harley-Davidson |
| Model | FXFBS |
| Bike Name | Fat Bob 114 |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Cruiser |
| Assembly Location | USA |
| Colors Available | Vivid Black and others |
| Battery Type | Sealed, maintenance-free, AGM |
| Displacement (cc) | 1868 |
| Maximum Power | 93 HP (69 kW) @ 5020 rpm |
| Maximum Torque | 155 Nm @ 3500 rpm |
| Number of Cylinders | 2 |
| Valve Configuration | Pushrod-operated, overhead valves (OHV) with hydraulic, self-adjusting lifters |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore | 102 mm |
| Stroke | 114.3 mm |
| Bore x Stroke | 102 mm x 114 mm |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cooling System | Air/Oil Cooled |
| Fuel Supply System | Electronic Sequential Port Fuel Injection (ESPFI) |
| Starting System | Electric |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Emission Standard | Euro 5 / BS6 |
| Engine Oil Capacity | 4.7 L |
| Fuel Tank Capacity | 13.2 L |
| Fuel Economy | 43 mpg (5.5 L/100 km) |
| Average Mileage | 18.0 |
| Mileage City | 18 |
| Low Fuel Warning | Yes |
| Number of Gears | 6 |
| Gear Pattern | 1-Down, 5-Up |
| Primary Drive | Chain, 34/46 ratio |
| Final Drive | Belt, 32/66 ratio |
| Overall Length | 2340 mm |
| Overall Width | 960 mm |
| Overall Height | 1110 mm |
| Wheelbase | 1615 mm |
| Ground Clearance | 120 mm |
| Seat Height | 710 mm |
| Kerb Weight | 306 kg |
| Gross Weight | 526 kg |
| Front Brake Type | Dual 4-piston fixed caliper, Disc |
| Rear Brake Type | 2-piston floating caliper, Disc |
| Front Brake Size | 300 mm |
| Rear Brake Size | 292 mm |
| ABS Type | Dual Channel |
| Front Suspension Type | Single cartridge 43 mm inverted with aluminum fork triple clamps |
| Rear Suspension Type | Hidden, free piston, coil-over monoshock; 56mm stroke; toolless hydraulic preload adjustment |
| Front Suspension Travel | 130 mm |
| Rear Suspension Travel | 112 mm |
| Front Tyre Size | 150/80-16, 71H |
| Rear Tyre Size | 180/70B16, 77H |
| Front Wheel Size | 16-inch |
| Rear Wheel Size | 16-inch |
| Tyre Type | Tubeless, Bias blackwall |
| Tyre Brand | Dunlop Harley-Davidson Series |
| Wheel Type | Structure cast aluminum |
| Battery Voltage | 12V |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | Incandescent / LED |
| Display Type | 4-inch analog tachometer with digital speedometer |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Analog |
| Fuel Gauge Type | Digital |
| Clock | Yes |
| Pass Light Switch | Yes |
| Trip Meter | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The Harley Davidson Fat Bob specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Saint Lucia.