Quantum Elektron Full Specifications in Lebanon
The Quantum Elektron specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Lebanon.
Complete technical specifications of the Quantum Elektron — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
2 hp
Power
31.2 Ah
Battery
85 km
Range
84 kg
Weight
8.2/10
Rating
240 min
Charge
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | Quantum Energy |
| Model | Elektron |
| Bike Name | Quantum Elektron |
| Model Year | 2023 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Country of Origin | India |
| Assembly Location | India |
| Status | Discontinued |
| Colors Available | Red, White, Blue, Grey |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Seat Type | Single |
| Frame Type | Double Cradle Tubular Frame |
| Maximum Power | 1.5 kW |
| Maximum Torque | 10 Nm |
| Peak Power | 1500 W |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting System | Remote Start, Push Button Start |
| Motor Power | 1000 W |
| Battery Power | 1.872 kWh |
| Power Mode Indicator | Yes |
| Load Capacity | 150 kg |
| Battery Capacity | 31.2 Ah |
| Range | 80-100 km/charge |
| Range Indicator | Yes |
| Range Per Charge (Eco) | 100 km |
| Range Per Charge (Normal) | 85 km |
| Top Speed | 60 km/h |
| Acceleration (0-60) | 8.5 sec |
| Overall Length | 1835 mm |
| Overall Width | 810 mm |
| Overall Height | 1131 mm |
| Wheelbase | 1370 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Seat Height | 755 mm |
| Kerb Weight | 84 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Front Brake Size | 180 mm |
| Rear Brake Size | 110 mm |
| Regenerative Braking | Yes |
| Anti-Theft System | Yes |
| Remote Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Telescopic Fork |
| Rear Suspension Type | Dual Shock / Coil Spring |
| Climbing Ability | 12 Degree |
| Front Tyre Size | 90/90-10 |
| Rear Tyre Size | 90/90-10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Motor Placement | Hub |
| Battery Voltage | 60 V |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Charging Time | 4-5 Hours |
| Fast Charging | Yes |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| DRL | Yes |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Trip Meter | Digital |
| Under Seat Storage | 16 L |
The Quantum Elektron specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Lebanon.