GoBike E Smart Full Specifications in Saint Kitts and Nevis
The GoBike E Smart specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Saint Kitts and Nevis.
Complete technical specifications of the GoBike E Smart — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
250 hp
Power
1560 Wh
Battery
110 km
Range
—
Weight
8.2/10
Rating
240 min
Charge
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | GoBike |
| Model | E-Smart |
| Bike Name | GoBike E-Smart |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | India |
| Status | Available |
| Colors Available | Silver |
| Battery Type | Lithium Ion / Lead Acid |
| Seat Type | Single |
| Starting System | Push Button Start |
| Motor Power | 250 W |
| Battery Capacity | 1.56 Kwh |
| Range | 110 km/charge |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Overall Length | 1810 mm |
| Overall Width | 700 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Anti-Theft System | Yes |
| Central Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Hydraulic |
| Rear Suspension Type | Hydraulic |
| Front Tyre Size | 3.00-10 |
| Rear Tyre Size | 3.00-10 |
| Front Wheel Size | 254 mm |
| Rear Wheel Size | 254 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Rating | 35 Ah |
| Battery Removable | Yes |
| Charging Time | 4-5 Hr |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Trip Meter | Digital |
| Pillion Footrest | Yes |
| Under Seat Storage | Yes |
The GoBike E Smart specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Saint Kitts and Nevis.