Fidato EVTech 21 Full Specifications in Jamaica
The Fidato EVTech 21 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Jamaica.
Complete technical specifications of the Fidato EVTech 21 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
250 hp
Power
30 Ah
Battery
80 km
Range
—
Weight
7.5/10
Rating
240 min
Charge
| Engine Type | N/A (Electric) |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | Fidato Evtech |
| Model | 21 |
| Bike Name | Fidato Evtech 21 |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Scooter |
| Assembly Location | India |
| Status | Discontinued |
| Colors Available | Black, Grey, White, Moon Light |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charger Type | Home Charger |
| Seat Type | Single |
| Starting System | Push Button Start |
| Motor Power | 250 W |
| Battery Power | 2.16 kWh |
| Load Capacity | 200 kg |
| Battery Capacity | 30 Ah |
| Range | 80-110 km/charge |
| Top Speed | 40-50 km/h |
| Overall Length | 1850 mm |
| Overall Width | 700 mm |
| Overall Height | 1160 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| ABS Type | E-ABS |
| Anti-Theft System | Yes |
| Central Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Hydraulic |
| Rear Suspension Type | Hydraulic |
| Front Tyre Size | 90/100-12 |
| Rear Tyre Size | 90/100-12 |
| Front Wheel Size | 304.8 mm |
| Rear Wheel Size | 304.8 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Motor Placement | Hub Motor |
| Battery Voltage | 72 V |
| Battery Warranty | 3 Years or 20,000 Km |
| Charging Time | 4-5 Hours |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Trip Meter | Digital |
| Pillion Footrest | Yes |
The Fidato EVTech 21 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Jamaica.