Exploit Mega Full Specifications in Guinea-Bissau
The Exploit Mega specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Guinea-Bissau.
Complete technical specifications of the Exploit Mega — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
2 hp
Power
20Ah
Battery
60 km
Range
116 kg
Weight
8.7/10
Rating
360 min
Charge
| Engine Type | Brushless DC Motor (BLDC) |
| Transmission Type | Automatic |
| Clutch Type | Automatic |
| Drive Type | Belt Drive |
| Brand | Exploit |
| Model | Mega |
| Bike Name | Exploit Mega |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | Bangladesh |
| Status | Available |
| Colors Available | Yellow, Red |
| Battery Type | Lead-acid |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Scooter Type |
| Frame Type | Steel |
| Starting System | Electric |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Motor Power | 1000W |
| Emission Standard | Zero Emission |
| Load Capacity | 180 |
| Battery Capacity | 20Ah |
| Range | 60-70 km |
| Top Speed | 60 km/h |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Kerb Weight | 116 kg |
| Gross Weight | 116 kg |
| Front Brake Type | Single Disc |
| Rear Brake Type | Disc Brake |
| ABS Type | No |
| Front Tyre Size | 120/70-12 |
| Rear Tyre Size | 120/70-12 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Material | Aluminum Alloy |
| Battery Voltage | 72V |
| Charging Time | 6-8 Hr |
| Charging Input | 110V/220V |
| Fast Charging | No |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | LCD |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Mobile Connectivity | No |
The Exploit Mega specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Guinea-Bissau.