Xiaomi Himo T1 Full Specifications in Bangladesh
The Xiaomi Himo T1 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Bangladesh.
Complete technical specifications of the Xiaomi Himo T1 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
1 hp
Power
10 Ah
Battery
50 km
Range
28 kg
Weight
7.8/10
Rating
360 min
Charge
| Engine Type | Brushless Electric Motor |
| Controller Type | Brushless DC |
| Drive Type | Belt drive |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Himo T1 |
| Bike Name | Xiaomi Himo T1 |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Country of Origin | China |
| Assembly Location | China |
| Status | Available |
| Colors Available | White, Black |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charger Type | Standard Charger |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Upright |
| Frame Type | Steel |
| Maximum Power | 0.47 |
| Ignition System | Electric Start |
| Starting System | Electric Start |
| Motor Power | 350 W |
| Emission Standard | Zero Emission |
| Battery Power | 350 W |
| Battery Capacity | 10 Ah |
| Range | 60 km |
| Range Indicator | Battery Level Indicator |
| Range Per Charge (Normal) | 50 km |
| Low Fuel Warning | Battery Low Indicator |
| Top Speed | 25 km/h |
| Primary Drive | Hub Motor |
| Overall Length | 1460 mm |
| Overall Width | 580 mm |
| Overall Height | 1040 mm |
| Wheelbase | 1020 mm |
| Ground Clearance | 120 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Kerb Weight | 28 kg |
| Gross Weight | 53 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Front Suspension Type | Telescopic fork |
| Rear Suspension Type | Dual spring shock |
| Front Tyre Size | 10 inches |
| Rear Tyre Size | 10 inches |
| Front Wheel Size | 14 |
| Rear Wheel Size | 14 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Material | Alloy |
| Motor Placement | Hub Motor |
| Motor Controller | Brushless Motor Controller |
| Controller Voltage | 48 V |
| Battery Voltage | 48 V |
| Battery Rating | 48 V |
| Battery Removable | Yes |
| Charging Time | 6-7 hours |
| Charging Input | AC 110-220 V |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | LED |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Fuel Gauge Type | Battery Level Indicator |
| Clock | Digital |
| Trip Meter | Yes |
| Pillion Seat | No |
| Pillion Footrest | No |
| Under Seat Storage | No |
The Xiaomi Himo T1 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Bangladesh.