Evolet Dhanno Full Specifications in Bangladesh
The Evolet Dhanno specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Bangladesh.
Complete technical specifications of the Evolet Dhanno — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
250 hp
Power
1800 Wh
Battery
80 km
Range
80 kg
Weight
7.8/10
Rating
180 min
Charge
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | Evolet |
| Model | Dhanno |
| Bike Name | Evolet Dhanno |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Electric Moped |
| Assembly Location | India |
| Status | Available |
| Colors Available | Black |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charger Type | Micro charger with auto cut |
| Seat Type | Single |
| Frame Type | Underbone |
| Maximum Power | 250 W |
| Peak Power | 350 W |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting System | Self Start / Push Button Start |
| Motor Power | 250 W |
| Emission Standard | Zero Emission Vehicle (ZEV) |
| Load Capacity | 150 kg |
| Battery Capacity | 1.8 kWh |
| Range | 80-100 km/charge |
| Top Speed | 25 km/h |
| Overall Length | 2050 mm |
| Overall Width | 800 mm |
| Overall Height | 750 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Seat Height | 750 mm |
| Kerb Weight | 80 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| ABS Type | E-ABS |
| Central Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Hydraulic Telescopic |
| Rear Suspension Type | Double shocker with dual tube technology |
| Climbing Ability | 7 Degree |
| Front Tyre Size | 90/100-10 |
| Rear Tyre Size | 90/100-10 |
| Front Wheel Size | 254 mm |
| Rear Wheel Size | 254 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Motor Placement | Rear Hub |
| Battery Voltage | 72 V |
| Battery Rating | 26 Ah |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Battery Removable | Yes |
| Charging Time | 3-4 Hours |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | Halogen |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | Bulb |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Pass Light Switch | Yes |
| Trip Meter | Digital |
| Mobile Connectivity | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The Evolet Dhanno specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Bangladesh.