Sunra Leo Full Specifications in Cuba
The Sunra Leo specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Cuba.
Complete technical specifications of the Sunra Leo — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
1600 hp
Power
20 Ah
Battery
60 km
Range
—
Weight
7.8/10
Rating
Not Specified
Charge
| Transmission Type | Automatic |
| Brand | SUNRA |
| Model | Leo |
| Bike Name | Sunra Leo |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | China |
| Status | Available |
| Battery Type | Lithium-ion / Lead-acid |
| Seat Type | Single-Seat |
| Handle Type | Scooter Type |
| Motor Power | 1600W |
| Battery Capacity | 20 Ah |
| Range | 60 km |
| Top Speed | 45 km/h |
| Overall Length | 1780 mm |
| Overall Width | 720 mm |
| Overall Height | 1110 mm |
| Wheelbase | 1320 mm |
| Front Brake Type | Disc brake |
| Rear Brake Type | Drum brake |
| Anti-Theft System | Not Specified |
| Front Suspension Type | Hydraulic Shock Absorber |
| Rear Suspension Type | Hydraulic Shock Absorber |
| Front Tyre Size | 3.5-10 |
| Rear Tyre Size | 3.5-10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Battery Voltage | 72 V |
| Battery Warranty | Not Specified |
| Charging Time | Not Specified |
| Charging Port | Not Specified |
| Fast Charging | Not Available |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Mobile Connectivity | Not Available |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The Sunra Leo specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Cuba.