Shema Tuff Full Specifications in Cuba
The Shema Tuff specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Cuba.
Complete technical specifications of the Shema Tuff — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
—
Engine
—
Mileage
3 hp
Power
65 kg
Weight
7.8/10
Rating
96 Nm
Torque
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | Shema E-Vehicle |
| Model | Tuff |
| Bike Name | Shema Shema Tuff |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter / Moped |
| Assembly Location | India |
| Status | Available |
| Battery Type | Li-ion |
| Seat Type | Single |
| Frame Type | Metal Body |
| Maximum Power | 2.00 |
| Maximum Torque | 96.00 |
| Starting System | Push Button Start |
| Motor Power | 250 W |
| Load Capacity | 264 kg |
| Battery Capacity | 1.8 kWh |
| Range | 150 km/charge |
| Top Speed | 60 km/Hr |
| Overall Length | 1700 mm |
| Overall Width | 650 mm |
| Overall Height | 990 mm |
| Kerb Weight | 65 kg |
| Front Brake Type | Drum |
| Rear Brake Type | Drum |
| ABS Type | Combi Brake System (CBS) |
| Front Suspension Type | Telescopic |
| Rear Suspension Type | Coil type |
| Climbing Ability | 10 Degrees |
| Front Tyre Size | 90/100 - 10 |
| Rear Tyre Size | 90/100 - 10 |
| Front Wheel Size | 254 mm |
| Rear Wheel Size | 254 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Motor Placement | Hub Motor |
| Battery Voltage | 60 V |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Charging Time | 6-7 Hr |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Trip Meter | Digital |
The Shema Tuff specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Cuba.