Lectrix EV SX25 Full Specifications in Cuba
The Lectrix EV SX25 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Cuba.
Complete technical specifications of the Lectrix EV SX25 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
400 hp
Power
1400 Wh
Battery
75 km
Range
70 kg
Weight
7.2/10
Rating
420 min
Charge
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | Lectrix |
| Model | SX25 |
| Bike Name | Lectrix EV SX25 |
| Model Year | 2023 |
| Category/Type | Electric Scooter (Low Speed) |
| Assembly Location | India |
| Status | Available |
| Colors Available | Red, Blue, Green, White |
| Battery Type | Lithium-ion / Lead Acid |
| Charger Type | 48V 3A Advanced Charger |
| Seat Type | Single |
| Frame Type | Steel and Aluminum Alloy |
| Peak Power | 400 W |
| Motor Power | 250 W |
| Load Capacity | 150 kg |
| Battery Capacity | 1.4 kWh |
| Range | 60 km |
| Range Per Charge (Eco) | 75 km |
| Top Speed | 25 kmph |
| Overall Length | 1870 mm |
| Overall Width | 710 mm |
| Overall Height | 1260 mm |
| Wheelbase | 1330 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Seat Height | 760 mm |
| Kerb Weight | 70 kg |
| Battery Weight | 10 kg |
| Front Brake Type | Drum |
| Rear Brake Type | Drum |
| Front Suspension Type | Telescopic |
| Rear Suspension Type | Coil Spring |
| Climbing Ability | 7 Degree |
| Front Tyre Size | 90/100-10 |
| Rear Tyre Size | 90/100-10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Sheet Metal / Alloy |
| Battery Voltage | 48 V |
| Battery Warranty | Typically 1-2 years |
| Charging Time | 7-8 Hours |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | Bulb |
| Tail Light Type | Bulb |
| Turn Signal Type | Bulb |
| Display Type | Digital LCD |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Trip Meter | Digital |
| Pillion Footrest | Yes |
| Under Seat Storage | Yes |
The Lectrix EV SX25 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Cuba.