Keeway SR125 Full Specifications in Cuba
The Keeway SR125 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Cuba.
Complete technical specifications of the Keeway SR125 — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
125cc
Engine
45.0 km/l
Mileage
13 hp
Power
120 kg
Weight
7.5/10
Rating
8 Nm
Torque
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke, 2-Valve, SOHC |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Wet Multiplate |
| Drive Type | Chain Drive |
| Brand | Keeway |
| Model | SR125 |
| Bike Name | Keeway SR125 |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Commuter / Cafe Racer |
| Assembly Location | China |
| Status | Available |
| Colors Available | Glossy Red, Glossy White, Glossy Black |
| Battery Type | 12V Maintenance Free |
| Frame Type | Not specified |
| Displacement (cc) | 125 |
| Maximum Power | 9.56 bhp @ 9000 rpm |
| Maximum Torque | 8.2 Nm @ 7500 rpm |
| Number of Cylinders | 1 |
| Valve Configuration | SOHC |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 57 mm x 48.8 mm |
| Compression Ratio | 10:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Supply System | Fuel Injection |
| Ignition System | TCI |
| Starting System | Self / Kick Start |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Emission Standard | BS6 Phase 2 |
| Fuel Tank Capacity | 14.5 litres |
| Average Mileage | 46 kmpl |
| Mileage City | 45 |
| Load Capacity | 150 kg |
| Low Fuel Warning | Yes |
| Top Speed | 100 kmph |
| Number of Gears | 5 |
| Gear Pattern | 1 Down 4 Up |
| Overall Length | 1890 mm |
| Overall Width | 790 mm |
| Overall Height | 1050 mm |
| Wheelbase | 1285 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Kerb Weight | 120 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Front Brake Size | 300 mm |
| Rear Brake Size | 210 mm |
| ABS Type | CBS (Combined Braking System) |
| Front Suspension Type | Telescopic Forks |
| Rear Suspension Type | Telescopic coil Spring Oil damped |
| Front Suspension Travel | 128 mm |
| Rear Suspension Travel | 29 mm |
| Front Tyre Size | 110/70 - 17 |
| Rear Tyre Size | 130/70 - 17 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Spoke |
| Headlight Type | Halogen |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Fuel Gauge Type | Digital |
| Clock | Yes |
| Pass Light Switch | Yes |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Trip Meter | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
The Keeway SR125 specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Cuba.