GT One Plus Full Specifications in Cuba
The GT One Plus specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Cuba.
Complete technical specifications of the GT One Plus — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
2000 hp
Power
2500 Wh
Battery
55 km
Range
98 kg
Weight
8.2/10
Rating
270 min
Charge
| Engine Type | BLDC Hub Motor |
| Controller Type | BLDC |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | GT Force |
| Model | GT One Plus Pro |
| Bike Name | GT Force GT One Plus Pro |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Country of Origin | India |
| Assembly Location | India |
| Status | Available |
| Colors Available | Blue, Grey, White |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charger Type | Standard |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| Frame Type | High Strength Tubular Frame |
| Peak Power | 2000 Watts |
| Cooling System | Air-cooled (Electric) |
| Ignition System | Push Button Start |
| Starting System | Push Button Start |
| Motor Power | 1500 Watts |
| Battery Power | 250 W |
| Power Mode Indicator | Yes |
| Mileage City | 55 |
| Mileage Highway | 55 |
| Load Capacity | 180 kg |
| Battery Capacity | 2.5 kWh |
| Range | 100-110 km |
| Range Indicator | Yes |
| Range Per Charge (Eco) | 55-60 km |
| Range Per Charge (Normal) | 55-60 km |
| Top Speed | 70 km/h |
| Traction Control | No |
| Primary Drive | Electric |
| Final Drive | Electric |
| Overall Length | 1790 mm |
| Overall Width | 530 mm |
| Overall Height | 1180 mm |
| Ground Clearance | 210 mm |
| Seat Height | 800 mm |
| Kerb Weight | 80 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| ABS Type | E-ABS |
| Regenerative Braking | No |
| Anti-Theft System | Yes |
| Central Lock | Yes |
| Remote Lock | Yes |
| Handle Lock | Yes |
| Steering Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Hydraulic Telescopic |
| Rear Suspension Type | Double Shocker with Dual Tube Technology |
| Climbing Ability | 9 Degrees |
| Front Tyre Size | 90/90-12 |
| Rear Tyre Size | 90/90-12 |
| Front Wheel Size | 254 |
| Rear Wheel Size | 254 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Material | Alloy |
| Motor Life | 18 Months Warranty |
| Motor Placement | Hub Motor |
| Motor Controller | Yes |
| Battery Voltage | 60V |
| Battery Rating | 30Ah |
| Battery Life | 1 |
| Battery Warranty | 1 Year |
| Battery Removable | No |
| Battery Health Check | Yes |
| Battery Life Indicator | Yes |
| Battery Management System | Yes |
| Charging Time | 4.5 hours |
| Charging Port | Yes |
| Charging Input | 220 V |
| Fast Charging | No |
| USB Charging | Yes |
| Error Code Display | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| DRL | Yes |
| Display Type | Digital TFT |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Clock | Digital |
| Pass Light Switch | Yes |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Trip Meter | Digital |
| Riding Modes | Parking, Reverse |
| Parking Mode | Yes |
| Reverse Mode | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grab Rails | Yes |
| Footpeg Position | Standard |
| Storage Compartments | Underseat, Carry Hook |
| Under Seat Storage | Yes |
The GT One Plus specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Cuba.