GoBike E Smart Full Specifications in Côte d'Ivoire
The GoBike E Smart specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Côte d'Ivoire.
Complete technical specifications of the GoBike E Smart — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
250 hp
Power
1560 Wh
Battery
110 km
Range
—
Weight
8.2/10
Rating
240 min
Charge
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | GoBike |
| Model | E-Smart |
| Bike Name | GoBike E-Smart |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | India |
| Status | Available |
| Colors Available | Silver |
| Battery Type | Lithium Ion / Lead Acid |
| Seat Type | Single |
| Starting System | Push Button Start |
| Motor Power | 250 W |
| Battery Capacity | 1.56 Kwh |
| Range | 110 km/charge |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Overall Length | 1810 mm |
| Overall Width | 700 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Anti-Theft System | Yes |
| Central Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Hydraulic |
| Rear Suspension Type | Hydraulic |
| Front Tyre Size | 3.00-10 |
| Rear Tyre Size | 3.00-10 |
| Front Wheel Size | 254 mm |
| Rear Wheel Size | 254 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Rating | 35 Ah |
| Battery Removable | Yes |
| Charging Time | 4-5 Hr |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Trip Meter | Digital |
| Pillion Footrest | Yes |
| Under Seat Storage | Yes |
The GoBike E Smart specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Côte d'Ivoire.