Rowwet Rame Full Specifications in Canada
The Rowwet Rame specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Canada.
Complete technical specifications of the Rowwet Rame — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
—
Engine
—
Mileage
4 hp
Power
85 kg
Weight
8.2/10
Rating
—
Torque
| Engine Type | Electric Brushless Motor |
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | Rowwet |
| Model | Rame |
| Bike Name | Rowwet Rame |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Motorcycle |
| Country of Origin | India |
| Assembly Location | India |
| Status | Available |
| Colors Available | Matte Black, Metallic Grey |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charger Type | Onboard Charger |
| Seat Type | Single |
| Frame Type | Steel Tubular Frame |
| Fuel Supply System | Electric |
| Ignition System | Push Button Start |
| Starting System | Push Button |
| Motor Power | 5000 W |
| Emission Standard | Zero Emission |
| Battery Power | 2 kW |
| Battery Capacity | 3.5 kWh |
| Range | 120 km |
| Range Indicator | Yes |
| Range Per Charge (Eco) | 145 km |
| Range Per Charge (Normal) | 120 km |
| Low Fuel Warning | Battery Low Indicator |
| Top Speed | 100 km/h |
| Seat Height | 780 mm |
| Kerb Weight | 85 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Front Brake Size | 220 mm |
| Rear Brake Size | 180 mm |
| ABS Type | Single Channel ABS |
| Handle Lock | Yes |
| Steering Lock | Yes |
| Rear Suspension Type | Monoshock |
| Front Tyre Size | 90/90-12 |
| Rear Tyre Size | 90/90-12 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Material | Alloy |
| Motor Placement | Hub Motor |
| Battery Voltage | 72 V |
| Battery Rating | 60V / 28 Ah |
| Battery Removable | Yes |
| Battery Life Indicator | Yes |
| Charging Time | 4-5 hours |
| Charging Port | Yes |
| Charging Input | 60V |
| Fast Charging | Yes |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital LCD |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Fuel Gauge Type | Battery Indicator |
| Clock | Digital |
| Trip Meter | Digital |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Storage Compartments | Underseat Storage |
| Under Seat Storage | Yes |
The Rowwet Rame specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Canada.