Exploit 304 E (Exploit 304 Plus) Full Specifications in Brazil
The Exploit 304 E (Exploit 304 Plus) specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Brazil.
Complete technical specifications of the Exploit 304 E (Exploit 304 Plus) — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
2 hp
Power
20Ah
Battery
55 km
Range
90 kg
Weight
8.4/10
Rating
360 min
Charge
| Engine Type | Electric Motor |
| Brand | Exploit |
| Model | 304 E |
| Bike Name | Exploit 304 Plus |
| Model Year | 2022 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | Bangladesh |
| Status | Available |
| Colors Available | Not specified |
| Battery Type | Lead-acid |
| Seat Type | Single-seat |
| Maximum Power | 1.34 |
| Motor Power | 1000W |
| Battery Capacity | 20Ah |
| Range | 55-60 km/charge |
| Top Speed | 60 Kmph |
| Overall Length | 1770 mm |
| Overall Width | 740 mm |
| Overall Height | 1050 mm |
| Wheelbase | 1270 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Seat Height | 1050 mm |
| Kerb Weight | 90 kg |
| Front Brake Type | Disc Brake |
| Rear Brake Type | Drum Brake |
| ABS Type | No |
| Front Tyre Size | 3.50-10 |
| Rear Tyre Size | 3.50-10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Battery Voltage | 60V |
| Charging Time | 6-8 Hours |
| Charging Input | 110V / 220V |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Pillion Footrest | Yes |
The Exploit 304 E (Exploit 304 Plus) specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Brazil.