Jawa Full Specifications in Barbados
The Jawa specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Barbados.
Complete technical specifications of the Jawa — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
334cc
Engine
35.0 km/l
Mileage
9999 hp
Power
170 kg
Weight
8.5/10
Rating
9999 Nm
Torque
| Engine Type | Single Cylinder, 4 Stroke, Liquid Cooled, DOHC |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Assist and Slipper Clutch |
| Drive Type | Chain Drive |
| Brand | Jawa |
| Model | Jawa |
| Bike Name | Jawa (Standard) |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Cruiser |
| Country of Origin | Czech Republic / India |
| Assembly Location | India |
| Status | Available |
| Colors Available | Red, Black, Blue, Green |
| Battery Type | 12V Maintenance Free |
| Frame Type | Double Cradle |
| Displacement (cc) | 334 |
| Maximum Power | 22.57 PS |
| Maximum Torque | 28.1 Nm |
| Number of Cylinders | 1 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore | 81 mm |
| Stroke | 65 mm |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel Supply System | Fuel Injection |
| Starting System | Self Start Only |
| Emission Standard | BS6 Phase 2 |
| Fuel Tank Capacity | 13.2 Litres |
| Average Mileage | 30 kmpl |
| Mileage City | 35 |
| Top Speed | 125 kmph |
| Number of Gears | 6 |
| Overall Length | 2100 |
| Overall Width | 800 |
| Overall Height | 1100 |
| Wheelbase | 1449 mm |
| Ground Clearance | 178 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Kerb Weight | 194 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Front Brake Size | 280 mm |
| Rear Brake Size | 240 mm |
| ABS Type | Dual Channel |
| Front Suspension Type | Telescopic Forks |
| Rear Suspension Type | Twin Shock Absorber, Gas Filled with 5-step Adjustable Preload |
| Front Tyre Size | 100/90-18 |
| Rear Tyre Size | 130/80-17 |
| Tyre Type | Tube |
| Wheel Type | Spoke |
| Headlight Type | Halogen |
| Hazard Light | Yes |
| Speedometer Type | Analogue |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Analogue |
| Fuel Gauge Type | Digital |
| Clock | Yes |
| Pass Light Switch | Yes |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Trip Meter | Digital |
The Jawa specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Barbados.