VIDA VX2 Plus Full Specifications in Argentina
The VIDA VX2 Plus specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Argentina.
Complete technical specifications of the VIDA VX2 Plus — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
6 hp
Power
3400 Wh
Battery
75 km
Range
124 kg
Weight
8.2/10
Rating
300 min
Charge
| Brand | VIDA |
| Model | VX2 Plus |
| Bike Name | VIDA VX2 Plus |
| Model Year | 2025 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Country of Origin | India |
| Status | Available |
| Colors Available | Matte Giallo Lime, Nexus Blue, Matt Inspired White, Pearl Red, Pearl Black, Autumn Orange, Metallic Matt Gun Metal Grey |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charger Type | 580W Portable Charger |
| Seat Type | Single |
| Frame Type | Underbone |
| Maximum Power | 6 kW |
| Maximum Torque | 25 Nm |
| Peak Power | 6 kW |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting System | Push Button Start |
| Motor Power | 6 kW |
| Battery Power | 3.4 kWh |
| Power Mode Indicator | Yes |
| Load Capacity | 150 kg |
| Battery Capacity | 3.4 kWh |
| Range | 142 km |
| Range Indicator | Yes |
| Range Per Charge (Eco) | 100 km |
| Range Per Charge (Normal) | 75 km |
| Range Per Charge (Sport) | 65 km |
| Top Speed | 80 km/h |
| Acceleration (0-60) | 4.8 seconds |
| Overall Length | 1861 mm |
| Overall Width | 707 mm |
| Overall Height | 1176 mm |
| Wheelbase | 1301 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Seat Height | 777 mm |
| Kerb Weight | 124 kg |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| ABS Type | CBS |
| Regenerative Braking | Yes |
| Anti-Theft System | Yes |
| Handle Lock | Electronic |
| Steering Lock | Electronic |
| Front Suspension Type | Telescopic Fork |
| Rear Suspension Type | Twin Shock Absorbers |
| Climbing Ability | 18 Degrees |
| Front Tyre Size | 90/90-12 |
| Rear Tyre Size | 90/90-12 |
| Front Wheel Size | 12-inch Alloy |
| Rear Wheel Size | 12-inch Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Voltage | 51.1 V |
| Battery Warranty | 5 Years / 50,000 km |
| Battery Removable | Yes |
| Battery Life Indicator | Yes |
| Battery Management System | Yes |
| Charging Time | 5 hours 39 minutes |
| Fast Charging | 62 minutes (0-80%) |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| DRL | Yes |
| Display Type | 4.3 inch TFT |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Tachometer Type | Digital |
| Clock | Yes |
| Pass Light Switch | Yes |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Trip Meter | Digital |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Bluetooth Features | Call/SMS Alerts, Music Control |
| Navigation | Turn-by-turn |
| Riding Modes | Eco, Ride, and Boost Mode |
| Reverse Mode | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Storage Compartments | 27.2 Liters |
| Under Seat Storage | 27.2 L |
The VIDA VX2 Plus specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Argentina.