Fidato EVTech Loder Full Specifications in Antigua and Barbuda
The Fidato EVTech Loder specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Antigua and Barbuda.
Complete technical specifications of the Fidato EVTech Loder — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
250 hp
Power
1600 Wh
Battery
70 km
Range
90 kg
Weight
7.5/10
Rating
240 min
Charge
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Brand | Fidato Evtech |
| Model | Loder |
| Bike Name | Fidato Evtech Loder |
| Model Year | 2020 |
| Category/Type | Moped / Electric Scooter |
| Assembly Location | India |
| Status | Available |
| Colors Available | Black, Red |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Charger Type | Portable |
| Seat Type | Single |
| Starting System | Push Button Start |
| Motor Power | 250 W |
| Load Capacity | 180 kg |
| Battery Capacity | 1.6 kWh |
| Range | 70-100 km |
| Top Speed | 25 kmph |
| Overall Length | 1900 mm |
| Overall Width | 730 mm |
| Overall Height | 1100 mm |
| Kerb Weight | 90.0 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Drum |
| Anti-Theft System | Yes |
| Central Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Hydraulic |
| Rear Suspension Type | Hydraulic |
| Front Tyre Size | 90/100-10 |
| Rear Tyre Size | 90/100-10 |
| Front Wheel Size | 254 mm |
| Rear Wheel Size | 254 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Battery Voltage | 60V |
| Battery Rating | 30Ah |
| Battery Removable | Yes |
| Charging Time | 4-5 Hours |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital |
| Speedometer Type | Digital |
| Odometer Type | Digital |
| Trip Meter | Digital |
| Pillion Footrest | Yes |
| Under Seat Storage | Yes |
The Fidato EVTech Loder specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Antigua and Barbuda.