Birla E-Smart Full Specifications in Antigua and Barbuda
The Birla E-Smart specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Antigua and Barbuda.
Complete technical specifications of the Birla E-Smart — engine, transmission, dimensions, brakes, suspension, tyres and more.
3 hp
Power
1560 Wh
Battery
110 km
Range
—
Weight
7.5/10
Rating
240 min
Charge
| Transmission Type | Automatic |
| Drive Type | Hub Drive |
| Brand | Birla |
| Model | E-Smart |
| Bike Name | Birla E-Smart |
| Model Year | 2024 |
| Category/Type | Electric Scooter |
| Assembly Location | India |
| Status | Available |
| Colors Available | Silver, Red |
| Battery Type | Lithium Ion / Lead Acid |
| Charger Type | 5A Charger |
| Seat Type | Single |
| Frame Type | Iron |
| Starting System | Push Button Start |
| Motor Power | 1000 W |
| Emission Standard | Zero Emission Vehicle (ZEV) |
| Battery Capacity | 1.56 kWh |
| Range | 110 km |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Overall Length | 1810 mm |
| Overall Width | 700 mm |
| Overall Height | 1120 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Anti-Theft System | Yes |
| Central Lock | Yes |
| Front Suspension Type | Hydraulic |
| Rear Suspension Type | Hydraulic |
| Front Tyre Size | 3.00-10 |
| Rear Tyre Size | 3.00-10 |
| Front Wheel Size | 254 mm |
| Rear Wheel Size | 254 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Motor Placement | Hub Motor |
| Battery Voltage | 48.0 |
| Battery Removable | Yes |
| Charging Time | 4-5 Hours |
| USB Charging | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Tail Light Type | LED |
| Turn Signal Type | LED |
| Display Type | Digital LCD |
| Speedometer Type | Digital |
| Trip Meter | Digital |
| Pillion Footrest | Yes |
| Under Seat Storage | Yes |
The Birla E-Smart specifications above cover all key technical details. Use these to compare against rivals or verify dealership claims before your purchase in Antigua and Barbuda.